Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Tego miasta we Włoszech na pewno nie znacie. Uznano, że jest najpiękniejsze w kraju
Alicja  Cembrowska
Alicja Cembrowska 25.06.2024 14:12

Tego miasta we Włoszech na pewno nie znacie. Uznano, że jest najpiękniejsze w kraju

Pollica, miasto we Włoszech
Fot. Canva

Jak wybrać najpiękniejsze miejsce we Włoszech? Dla wielu osób to zadanie nie do wykonania, bo nie ma co ukrywać – w tym południowym kraju perełka wyrasta na perełce. Liga Ochrony Środowiska (Legambiente) i krajowy Touring Club nie miały jednak wyboru – spośród setek zgłoszonych miejsc, musiały wytypować to, które otrzyma miano najpiękniejszego. Podpowiemy, że skarbów warto szukać w Kampanii.
 

Najpiękniejsze miejsce we Włoszech

Włosi uwielbiają swój kraj i są z niego bardzo dumni, tym bardziej nie dziwi, że do walki o tytuł najpiękniejszego miejsca stanęły setki kandydatów z 33 gmin. Jury zapoznało się z 432 miastami i miasteczkami. Ostatecznie wyróżniono 21 kurortów nad morzem i 12 nad jeziorami.

Tytuł najpiękniejszej nadmorskiej miejscowości w konkursie Cinque Vele zdobyła Pollica (w 2023 roku była na trzecim miejscu) w południowej części Włoch, w regionie Kampania. Werdykt ogłosiły Liga Ochrony Środowiska (Legambiente) i krajowy Touring Club, a media okrzyknęły miasto Pollica królową lata. Warto również wspomnieć, że najczęściej nagradzana była Sardynia, a najlepsze jezioro znajdziecie w Trydencie.

W Cinque Vele ocenia się nie tylko przejrzystość wody, ale także piękno krajobrazu, jakość usług, stan wybrzeża i plaż, zrównoważony rozwój i ochronę różnorodności biologicznej. W Kampanii wyróżniono cztery lokalizacje: Pollica, Castellabate, San Giovanni a Piro i San Mauro Cilento. W konkursie doceniono także zaangażowanie 22 gmin tego regionu w tworzenie plaż przyjaznych żółwiom morskim.
 

Pollica – perełka południa Włoch

Pollica to niewielka miejscowość, która leży w prowincji Salerno, w ważnym turystycznie regionie Cilento. Szacuje się, że zamieszkuje ją około 2500 osób. Jeżeli chcielibyśmy wyruszyć do niej samochodem z Neapolu, potrzebujemy niemal 2,5 godziny. Z Salerno trasa zajmuje około 1 godzinę i 40 minut.

turysci.pl(1).jpg
Fot. Canva

Miasteczko położone jest na wzgórzu, na południowych stokach Monte Stella. Wieś rozwinęła się wokół kościoła San Nicola około XVI wieku. Dziś słynie jako ojczyzna diety śródziemnomorskiej i atrakcji turystycznych w postaci nadmorskich wiosek Pioppi i Acciaroli. Charakterystycznym puntem miasta są pałac książąt Capano z 1610 roku ze średniowieczną wieżą, klasztor franciszkanów z 1611 roku i kaplica pod wezwaniem św. Piotra z 1524 roku (obecnie zdekonsekrowana).

Gmina wypromowała bardzo oryginalną inicjatywę polegającą na rozwieszaniu plakatów informujących o narodzinach, a nie tylko o zgonach. Mieszkańcy podkreślają tym samym, że warto dzielić się radością i przekazywać szczęśliwe informacje i dobrze życzenia noworodkowi.

Czytaj więcej: Każdy chce tu przyjechać w czerwcu. Włoski region szykuje się na coś specjalnego 
 

Ranking najpiękniejszych miejsc we Włoszech

Chociaż to Pollica zdobyła złoty medal wśród kurortów nadmorskich, nie można zapominać o innych wyróżnionych miejscach – warto wpisać je na listę "do zobaczenia". Drugie miejsce zajęła miejscowość Nardò, położona w regionie Apulia, w prowincji Lecce. A trzecie Baunei na wschodnim wybrzeżu Sardynii. Dalej znalazły się Domus De Maria (również Sardynia) i Castiglione della Pescaia (Toskania).

W kategorii jezior za najpiękniejsze uznano Molveno w prowincji Trydent. Drugie miejsce zajmuje Monticolo (południowy Tyrol), a trzecie toskańska miejscowość Massa Marittima nad jeziorem Accesa.

Najczęściej nagradzane regiony to Sardynia, Toskania i Kampania. Sycylia została w tym roku wykluczona z rankingu.

Źródło: ilgazzettino.it