Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Poradnik podróżnika > Te mity dotyczące kleszczy słyszał każdy z nas. "To byłoby bez sensu"
Łukasz  Miłoszewski
Łukasz Miłoszewski 24.05.2024 07:50

Te mity dotyczące kleszczy słyszał każdy z nas. "To byłoby bez sensu"

Przyrodnik obala mity dotyczące kleszczy
Fot. MakroBetz / shutterstock / YouTube Kanal Zero

Trwa sezon na kleszcze, wybierając się do lasu lub na łąkę musimy być uważni, aby nie zabrać do domu niechcianych gości. Choć z tymi pasożytami mierzymy się od lat, to nasza wiedza na ich temat często jest nieprecyzyjna. Liczne mity dotyczące funkcjonowania kleszczy postanowił obalić znany przyrodnik w filmie na Kanale Zero. 

Czy kleszcze spadają z drzew?

Jednym z najczęściej powtarzanych kłamstw dotyczących kleszczy jest to, że mają one spadać na swoje ofiary z drzew. W rzeczywistości nic takiego nie ma miejsca.

- Dla kleszczy takie rozwiązanie byłoby bez sensu. One chcą zwiększyć swoją szansę na znalezienie żywiciela, w tym celu muszą być w zasięgu ludzi i zwierząt. Najłatwiej dla nich jest czatować na niższych zaroślach i trawach - mówi miłośnik przyrody Dariusz Dziektarz w materiale opublikowanym na Kanale Zero. 

Czy konkretne kolory przyciągają kleszcze?

Kolejny znany mit dotyczy koloru ubrań. Okazuje się, że nieważne co ubierzecie na wycieczkę do lasu, gdyż wszyscy ludzie jednakowo przyciągają kleszcze. Nasz strój nie ma z tym nic wspólnego, ponieważ omawiane pasożyty są ślepe i nie rozróżniają kolorów.

Barwa ubrań może być pomocna jedynie dla ludzi. Na jasnym stroju dużo łatwiej zobaczymy skradającego się po nogawce pasożyta. 

Czy kleszczy jest coraz więcej?

Można usłyszeć i przeczytać wiadomości, że co roku łatwiej natrafić na kleszcze, gdyż tych ma być coraz więcej. Niestety w tych słowach jest dużo prawdy, a sytuacja nie dotyczy tylko Polski.

- Problem jest widoczny na całej półkuli północnej. Jest to zauważalne w Stanach Zjednoczonych i Europie. Nie dość, że kleszczy jest więcej, to zajmują coraz nowsze i często wyższe terytoria. Stąd też liczne doniesienia o nowych gatunkach kleszczy pojawiających się w Polsce - tłumaczy Dariusz Dziektarz w materiale na Kanale Zero.

Główne przyczyny rozmnażania się kleszczy to wzrost lesistości i liczebności zwierząt, czyli żywicieli pasożyta. To zjawisko dotyczy nie tylko Polski, ale na przykład Wielkiej Brytanii. 

Zobacz też: Pasażerowie osłupieli. Lotnisko w Radomiu podsumowuje swój pierwszy rok