Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Historyczna chwila w polskich Tatrach. Pierwszy raz od lat, turyści i miejscowi zapamiętają tę chwilę na długo
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 04.11.2020 14:01

Historyczna chwila w polskich Tatrach. Pierwszy raz od lat, turyści i miejscowi zapamiętają tę chwilę na długo

Tatry historyczny moment
Fot. wikipedia.org/ Krzysztof T./ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Tatry doczekały się historycznego momentu. Wiadomość, która pojawiła się w mediach, ucieszy zarówno turystów, jak i miejscowych, chociaż prawdopodobnie wiele osób nie wierzyło, że kiedykolwiek do tego dojdzie. Sytuacja pozostawała nierozwiązana przez lata. Pojawił się już oficjalny komentarz w tej sprawie. Bez wątpienia jest to przełomowa decyzja, na której skorzysta uwielbiany przez wczasowiczów region. O szczegółach poinformował portal onet.pl.

Tatry tkwiły w centrum sporu już w latach 90. Chociaż z biegiem lat zarówno turyści, jak i miejscowi przestali wierzyć, że dojdzie do jakiegokolwiek kompromisu w tej sprawie, to we wtorek 3 listopada pojawiła się niebywała wiadomość. Oficjalnie ogłoszono porozumienie, które znacząco wpłynie na turystyczny region położony na południu Polski. Czego dotyczył ciągnący się spór?

Tatry doczekały się historycznej chwili. Jest porozumienie między TPN a PTTK

Chociaż Tatry od zawsze były miejscem łączącym miłośników gór i turystów, którzy uwielbiają klimat południa Polski, to od wielu lat były podzielone sporem. Konflikt dotyczył praw do własności gruntów i rozpoczął się już w latach 90. Sprawa ciągnęła się tak długo, że zarówno wczasowicze, jak i miejscowi przestali wierzyć, że kiedykolwiek się zakończy. Jednak we wtorek 3 listopada pojawił się zaskakujący komunikat.

Spór dotyczący własności gruntów położonych w Tatrach trwał między Tatrzańskim Parkiem Narodowym (TPN) a Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajobrazowym (PTTK). Mogłoby się wydawać, że kompromis jest niemożliwy, a jednak we wtorek 3 listopada podpisano porozumienie. Doszło do podzielenia terenów W mediach pojawił się też oficjalny komentarz dyrektora TPN Szymona Ziobrowskiego.

– Z perspektywy Tatrzańskiego Parku Narodowego jest to bardzo ważny i historyczny moment, ponieważ wiele lat trwały negocjacje, których celem było określenie zakresu porozumienia. Nie było łatwo tego kompromisu osiągnąć, ale nareszcie, po wielu latach udało się. Najważniejsze jest to, że to porozumienie rozstrzyga pewne spory, które były między nami. Myślę, że potencjał płynący ze współpracy jest dużo lepszy niż ten, wynikający ze sporów – słowa dyrektora Tatrzańskiego Parku Krajobrazowego cytuje onet.pl.

– Bardzo się cieszę, że to porozumienie dzisiaj podpisujemy i mam nadzieję, że nasza współpraca będzie wzorowa. Chcę też powiedzieć, że relacje między TPN a PTTK układały się do tej pory dobrze, bo nigdy nie działaliśmy wbrew sobie. To porozumienie zamyka pewien etap związany z regulacją spraw własnościowych. Mam nadzieję, że wyjdziemy teraz na inny poziom współpracy i działań – dodaje dyrektor TPK.

Tatry zostały podzielone. Kompromis między TPN i PTTK

Fakt, że Tatry wreszcie zostały podzielone, satysfakcjonuje także Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajobrazowe. Ze słów prezesa Zarządu Głównego PTTK wynika, że obie strony od dawna czekały na to porozumienie i uznanie tego momentu za historyczny bynajmniej nie jest wyolbrzymieniem.

– Wolą tego stowarzyszenia było właśnie utworzenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, więcej uzyskane przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie udziały nieruchomości, które przeszły na PTTK zostają przekazane Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu. To dla nas historyczny dzień. Myślę, że historyczny również z tego powodu, że kończymy spory z Tatrzańskim Parkiem Narodowym i porządkujemy sprawy nieruchomości PTTK na obszarze parku – słowa Jerzego Kapłona z PTTK cytuje onet.pl.

Sprawy nieruchomości w Tatrach ciągnęły się od lat 90. Z podpisanego kompromisu wynika, że wszystkie grunty pod schroniskami zostaną w posiadaniu Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajobrazowego, tym samym organizacja zrzeknie się współwłasności ponad tysiąca hektarów gruntów w Tatrach. Spór dotyczył niezwykle atrakcyjnych turystycznie obszarów jak Dolina Pięciu Stawów Polskich czy Hala Gąsienicowa oraz północna ściana Giewontu. W tym kierunku każdego roku wybiera się mnóstwo wczasowiczów.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o bardzo ważnym komunikacie, który wydał Tatrzański Park Narodowy. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, możecie przeczytać o tych wydarzeniach, klikając tutaj.

Źródło: Onet.pl

Tagi: Polska Góry