Tak w środku wygląda gdański meczet. Kobiety mają osobną strefę
Meczet im. Dżamaluddina Al-Afganieniego w Gdańsku jest otwarty dla turystów. Adam Hraish, edukator ds. islamu, pokazał w mediach społecznościowych nagranie, w którym oprowadzał swoich obserwujących po zakamarkach świątyni.
Meczet w Gdańsku
W 1984 r. rozpoczęto budowę meczetu im. Dżamaluddina Al-Afganieniego w Gdańsku. Świątynia została oddana do użytku sześć lat później. Budowla była wówczas trzecim meczetem w Polsce - po Kruszynianach i Bohonikach.
Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Gdańsku zaprasza turystów do odwiedzin meczetu. Można to zrobić w piątki, soboty i niedziele po wcześniejszym umówieniu się na wizytę.
Nagranie z gdańskiego meczetu
Adam Hraish, który edukuje w internecie na temat islamu i Bliskiego Wschodu opublikował w sieci nagranie z gdańskiego meczetu.
- Meczet został założony przez gdańskich Tatarów, do których należał mój dziadek Bekir - powiedział w nagraniu.
Na nagraniu świetnie widać poszczególne miejsca w świątyni. - To nie jest minibar, to minbar, czyli muzułmańska kazalnica - powiedział Adam Hraish. - Z kolei mihrab wskazuje muzułmanom kierunek modlitwy, czy miasto Mekka w Arabii Saudyjskiej - dodał.
Strefa dla kobiet
Co ciekawe, edukator opowiedział też o szczególnej strefie przeznaczonej tylko dla kobiet. Znajduje się ona na piętrze. - Mają one tam pełen komfort i swobodę, a także najlepsze widoki - oznajmił.
Warto dodać, że wchodząc do meczetu należy zdjąć buty. Włodarze świątyni bardzo dbają o porządek podczas obrzędów, a tradycja nakazuje przebywanie na zdobionych dywanach w skarpetkach lub boso. Buty zazwyczaj są pozostawiane przed wejściem.
Zobacz też: Darmowe gorące źródła tuż przy polskiej granicy. Turyści są wniebowzięci