Tajemnica Podkarpacia. Do tego miasteczka w Polsce co roku przybywają wierni z całego świata
Przez kilka dni w roku, ulice nieco zapomnianego miasta na Podkarpaciu wypełniają się tłumami pielgrzymów. Wierni z różnych zakątków świata przybywają, aby wziąć udział w modlitwach.
Leżajsk, położony między Rzeszowem, a Zamościem, staje się na chwilę centralnym punktem dla chasydów na całym świecie. Tysiące z nich przybywają do tego miasta z różnych zakątków Europy, USA, Kanady i Izraela. To miasto kryje w sobie kilka tajemnic i wyjątkowych historii…
Z czego słynie Leżajsk?
To niepozorne miasto, wraz z grobem cadyka Elimelecha, jest dla chasydów jednym z najważniejszych miejsc na świecie. Żydzi odwiedzają je nie tylko z okazji rocznicy śmierci duchowego przywódcy, ale również podczas innych świąt żydowskich, a także podczas prywatnych pielgrzymek i wycieczek po Polsce.
Z powodu ograniczonej liczby miejsc noclegowych, po zakończeniu modlitw zwykle opuszczają Leżajsk, aby ustąpić miejsca kolejnym grupom. Dla zwykłych turystów miasto ma do zaoferowania jednak dużo więcej…
Pielgrzymka chasydów w Polsce
W marcu nawet 10-15 tysięcy wyznawców judaizmu przybywa do Leżajska. Jest to związane z odwiedzinami grobu cadyka, a daty są uzależnione od żydowskiego kalendarza. Cadyk zmarł w miesiącu adar (21. dzień tego miesiąca według kalendarza hebrajskiego), który przypada mniej więcej na nasz marzec. Jednak co jakiś czas - w latach przestępnych - adar występuje dwa razy, dlatego też pielgrzymki chasydów odbywają się w dwóch terminach.
Zwykle uroczystości religijne odbywają się w nocy, gdy przybywający do Leżajska żydzi uczestniczą w modlitwach przed grobowcem. Wierzą, że w rocznicę swojej śmierci cadyk zstępuje z nieba i przyjmuje ich prośby, które wszyscy zapisują na karteczkach i składają przy grobie. Modlitwy przy grobowcu są często połączone z tradycyjnymi tańcami i śpiewaniem psalmów.
Kim są Chasydzi? Nieodłącznie związani z historią Polski
Przed modlitwą chasydzi uczestniczą w rytuale obmycia się w mykwie - specjalnej łaźni. Modlitwy i ceremonie trwają zazwyczaj dwie lub trzy godziny. Po zakończeniu modlitw żydzi spożywają posiłek, który obejmuje mięso wołowe, ryby, jajka, owoce i warzywa. W modlitwach uczestniczą również kobiety, które gromadzą się w osobnym, specjalnie przeznaczonym dla nich pomieszczeniu, znajdującym się na cmentarzu żydowskim.
Na terenie Leżajska znajduje się istotne miejsce kultu religijnego dla wyznawców judaizmu. Jest to ohel i cmentarz żydowski. Miejsce to, związane jest z postacią cadyka Elimelecha ben Elazar Lippmana znanego jako Elimelech z Leżajska. Była to jedna z najwybitniejszych postaci w historii chasydyzmu, to dzięki niemu Leżajsk u schyłku XVII w. stał się jednym z najważniejszych ośrodków chasydyzmu na ziemiach polskich. Ze względu na ogromny wpływ, jaki myśl Elimelecha wywarła na kształtujący się ruch chasydzki, bywa on często nazywany ojcem chasydyzmu na ziemiach polskich. Uważa się go, także za pierwszego cadyka w Polsce.
Z czego słynie Leżajsk?
Leżajsk, poza swoim religijnym znaczeniem, oferuje również wiele atrakcji dla turystów. Jedną z nich jest Bazylika i Klasztor OO. Bernardynów, gdzie można podziwiać słynne barokowe organy, bogate zbiory muzealne oraz obraz Matki Boskiej Pocieszenia, słynący z cudów. Co roku odbywa się tam Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Inną interesującą atrakcją jest Cmentarz Żydowski z kaplicą słynnego cadyka Elimelecha, stanowiący ważne miejsce pielgrzymkowe. W pobliżu Leżajska znajduje się także Zamek-Muzeum w Łańcucie, który warto odwiedzić ze względu na swoje historyczne znaczenie oraz piękną architekturę.
Jeśli chodzi o przyrodę i ochronę środowiska, Leżajsk i jego okolice oferują również wiele atrakcji. Najpiękniejsza krajobrazowo część gminy została włączona do Brzóźniańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, który jest pozostałością Puszczy Sandomierskiej. Na jego terenie znajduje się rezerwat torfowiskowy "Suchy Ług", gdzie można spotkać wiele interesujących i rzadkich gatunków roślin oraz zwierząt, takich jak bóbr europejski, sowa uszata czy bocian czarny. Lasy są bogate w zwierzynę łowną, a rzeka San przyciąga amatorów wędkowania różnymi gatunkami ryb.