Ta wieś to "mała Italia". Klimatyczna propozycja na weekend
Mówi się, że to namiastka południowego klimatu w Polsce. To magiczne miejsce na Dolnym Śląsku skrywa widoki, których nie powstydziłaby się mała miejscowość w Toskanii. Turyści przyjeżdżają tu zwiedzać twierdzę, ale niewielu poświęca czas na odwiedzenie tej miejscowości. A to duży błąd!
Srebrna góra ma swój włoski urok
Srebrna Góra to malownicza wieś w województwie dolnośląskim, Leży zaledwie 25 kilometrów od uwielbianego przez turystów Kłodzka i tylko 27 kilometrów od Parku Narodowego Gór Stołowych. Warto dodać ją do swoich planów wycieczki w te strony!
Wieś kryje się między górami. Jej klimat tworzą barwne domy, których kolor latem odcina się od żywej zieleni. Tak jak we włoskich miasteczkach, turyści znajdą spokój i wiekowe, historyczne atrakcje.
Spacerkiem po Srebrnej Górze
Miejscowość powstała XIV wieku jako osada górnicza dla rud srebra znalezionych w okolicy. W wyniku zawirowań historii, dziś nie posiada już praw miejskich.
Rynek w Srebrnej Górze położony jest na pochyłym terenie. Miejsce jest spokojne i urocze. Na Rynku stoi niewielka fontanna.
Pośród pochyłych, kolorowych kamieniczek zobaczyć można dawne domy tkaczy i gwarków.
Nad wsią góruje Kościół Piotra i Pawła. Warto odwiedzić też malownicze wiadukty i wiszący most stalowy. Dookoła Stalowej Góry pełno jest szlaków pieszych, a dla tych bardziej dostępne są szlaki rowerowe enduro - ponad 200 km tras
Najsłynniejszy zabytek - Twierdza Srebrna Góra
Najsłynniejszym zabytkiem jest zapewne Twierdza Srebrna Góra. Fort z lat 1763–1777, góruje nad wsią i Przełęczą Srebrną. Niegdyś strzegł przejścia przez przełęcz do Kotliny Kłodzkiej. Dziś podziwiać można z niego widok na Sudety -Góry Sowie i Bardzkie.
Zwiedzanie twierdzy to ponad 2 godzinna przygoda. Przewodnicy ubrani są w historyczne mundury, a ich opowieści staja się z minuty na minutę coraz ciekawsze.
W listopadzie 2015 roku, odkryto w okolicy również wejście do nieczynnej sztolni dawnej kopalni srebra. Planowane jest jej udostępnienie dla zwiedzających.