Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > “Polski Czarnobyl” straszy do dziś. Miasto widmo powoli przestaje istnieć
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 30.06.2023 09:49

“Polski Czarnobyl” straszy do dziś. Miasto widmo powoli przestaje istnieć

"Polski Czarnobyl"
fot. Canva/ Instagram @matizus

Czarnobyl do dziś rozpala wyobraźnie fanów zagadek i katastrof. Temat intryguje ludzi na tyle, że powstały o nim nawet seriale i wiele dokumentów. W Polsce również mamy swoje miasto widmo, które wyludniało przez ostatnie lata. Dziś już prawie nikt o nim nie pamięta. 

Mało kto wie, że niepozorna wieś leżąca na granicy województwa dolnośląskiego i lubuskiego była niegdyś dobrze prosperującym miastem. Dziś miejscowość ta jest zupełnie wyludniona, a w pamięci byłych mieszkańców pozostaje jako “polski Czarnobyl”. 

Broń atomowa w “polskim Czarnobylu”?

Miejscowość Pstransee przez wiele lat wchodziła w skład administracji niemieckiej. Na początku XX w. powstały tam koszary dla wojska oraz stajnie. W 1945 r. do Pstrąża wkroczyły wojska radzieckie, a Polacy nie mieli tam wstępu. Miejscowość została powoli wymazywana z map. 

W mieście postawiono mury oddzielające część cywilną od wojskowej, a lokalna legenda głosi, że armia radziecka przechowywała tam broń atomową. Wszystko działo się oczywiście w wielkiej tajemnicy przed światem. 

Pstrąże stało się polskie

W 1994 r. miejscowość trafiła pod władanie polskiej administracji. Początkowo wojsko polskie pilnowało tamtejszych włości w celu późniejszego zasiedlenia, jednak ostatecznie zrezygnowano i z tego pomysłu. Pstrąże ponownie stało się poligonem, odbywały się tam ćwiczenia służb specjalnych. 

Nazwa “polski Czarnobyl” nie jest przypadkowa

Obecnie Pstrąże odstrasza wszelkich przyjezdnych. Na licznych zdjęciach widać popadające w ruinę budynki. W 2016 r. rozpoczęto rozbiórkę blokowisk i miejskich budynków, ponieważ stwarzały one zagrożenie dla zdrowia i życia osób, którzy na własne oczy chcieli zobaczyć “polski Czarnobyl”. 

W miejscu byłego miasta wojskowego obecnie znajdują się zgliszcza. Nie wiadomo, jaka przyszłość czeka tamtejsze tereny. Jedna z teorii mówi o tym, żeby polskie wojsko ponownie zajęło tamtejsze tereny i zrobiło z nich poligon. Do dziś do publicznej wiadomości nie trafiła też informacja, czy faktycznie w “polskim Czarnobylu” znajdowała się broń atomowa.