Szczyrk w kryzysieFot. wikimedia.org/Happa/CC BY 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en

Turystyka w Szczyrku otworzy się 1 lutego. Burmistrz potwierdził

Podobnie jak większość miejscowości turystycznych, również Szczyr, z powodu epidemii koronawirusa, przechodzi ogromny kryzys. Wprowadzane przez rząd obostrzenia wyprowadzają z równowagi licznych przedsiębiorców, którzy nie chcą dłużej czekać. Zapowiadają turystyczne otwarcie 1 lutego.

Od kilku dni trwają protesty przedsiębiorców z branży gastronomicznej oraz turystycznej, którzy otwierają swoje działalności mimo zakazów. Zgodnie ze słowami Antoniego Byrdy, burmistrza Szczyrku, już niedługo, bo 1 lutego, dołączą do tej akcji również właściciele obiektów z jego miasta.

Co prawda aktualne obostrzenia obowiązują do końca stycznia i każdy ma nadzieję, że kolejne sektory gospodarcze zostaną wkrótce odmrożone, jednak wciąż trudno powiedzieć, jak będzie to dokładnie wyglądało. Wczoraj pojawiły się nieoficjalne informacje, zgodnie z którymi planowane jest uruchomienie galerii handlowych oraz hoteli.

Szczyrk, Cyrna

Szczyrk, Cyrna/fot. wikimedia.org/Rafał Klisowski/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

RMF24 przekazywało, że miejsca noclegowe miałyby przyjmować 25 lub 50 proc. klientów, wiadomości te jednak nie zostały oficjalnie potwierdzone przez polityków. Trwający stan niepewności źle działa na wielu właścicieli obiektów turystycznych, w związku z czym kolejne osoby dołączają do protestów.

Szczyrk otwiera się dla turystów

Otwarcie branży turystycznej 1 lutego w Szczyrku potwierdził burmistrz Antoni Byrdy w rozmowie z Radiem eM. Wyraził również zrozumienie dla przedsiębiorców ze swojej gminy i podkreślił, że są to oczywiście tylko deklaracje i zapowiedzi uruchamiania biznesów. Jak wiadomo, za łamanie zasad pandemicznych grożą konsekwencje prawne, co może część osób do takich działań zniechęcić.

Zła sytuacja przedsiębiorców

Właściciele wyciągów narciarskich oraz stoków podkreślają, że jeśli nie otworzą się podczas tego sezonu zimowego, to do przyszłego już mogą nie dotrwać. Podobne nastroje panują również w Szczyrku. Antoni Byrdy zauważył, że mimo zakazu jazdy na nartach, Polacy w tym roku wykazali się wyjątkową kreatywnością i pomysłowo omijali wszelkie zakazy.

Zamieniliśmy narty na listki, saneczki, skitoury. Wiele śmiesznych filmików powstaje: dlaczego nie mogę wyjechać z nartami gondolą czy kolejką do góry, a z każdym innym [przedmiotem - przyp. red.] mogę - mówił burmistrz Szczyrku w Radio eM.

Polityk podkreślił również szczególnie trudną sytuację, która widoczna jest nawet w obliczu pomocy dla turystycznych gmin od rządu. Jak powiedział Byrdy, plan wsparcia zakłada 80% rekompensaty za zwolnienie przedsiębiorców z podatku od nieruchomości. Burmistrz jednak pyta, co mają zrobić w takiej sytuacji jednostki samorządowe, których budżet w 90 proc. uzależniony jest od turystyki i brakujących 20 proc. nie ma skąd wziąć.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Radio eM

Następny artykuł