Kolejne kraje chcą wpuszczać turystów bez restrykcji po szczepieniu przeciw COVID-19. WHO zabiera głos
Jeszcze zanim szczepionka została oddana do użytku, niektóre linie lotnicze i państwa zaczęły planować utworzenie paszportów koronawirusowych. Dziś wiemy już, że Izrael realizuje ten pomysł, wydając zaszczepionym zielone dokumenty ważne przez pół roku po przyjęciu drugiej dawki.
Szczepienia przepustką dla turystów?
W Europie trwa gorąca dyskusja na temat znoszenia obostrzeń dla osób, które zaszczepią się przeciwko koronawirusowi. Cypr i Rumunia już zapowiedziały ułatwienia w podróżowaniu, takie jak zniesienie kwarantanny po przekroczeniu granicy.
Ci, którzy się nie zaszczepią, nadal będą mogli podróżować, lecz restrykcje utrudniające przemieszczanie się z pewnością wiele osób zniechęcą do wyjazdu. Szefowie państw unijnych spotkali się w czwartek by porozmawiać m.in. na temat jednolicenia certyfikatów szczepień i utworzenia paszportów immunologicznych.
— Powinniśmy być w stanie uzgodnić wspólne elementy, które należy zawrzeć w zaświadczeniu do celów medycznych — komentował przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Podkreślił też, że przywódcy powinni być ostrożni w kwestii uznania takich dokumentów za podstawę do ułatwień w podróży.
WHO nie jest przychylna znoszeniu restrykcji dla osób zaszczepionych. Eksperci są zdania, że jest jeszcze za wcześnie na podejmowanie takich decyzji, ponieważ nie wiadomo, na ile jest skuteczna w zatrzymywaniu transmisji koronawirusa na inne osoby.
Fot. szczepionka przeciw covid-19/ commons.wikimedia.org/U.S. Secretary of Defense/CC BY 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
W Europie mamy kilku zwolenników jednolitego certyfikatu
Wśród europejskich państw, które popierają wprowadzenie paszportów immunologicznych, znajduje się Grecja (pomysłodawca), Hiszpania, Dania, Estonia, Finlandia, Belgia czy Węgry. Jednolity certyfikat z pewnością ułatwi komunikację w czasie podróży.
Wiceminister zdrowia, Anna Goławska, wyjaśniła, że w jeśli w Polsce zostaną wprowadzone takie paszporty, to będą miały formę kodu QR, który będzie można pobrać z internetowego profilu pacjenta lub wydrukować w punkcie szczepień.
Przeciwnicy zwracają uwagę na nierówności
Przeciwnikiem wprowadzania jednolitego certyfikatu, który zwalniałby podróżnych z restrykcji, jest m.in. Francja . Jak przekazała agencja Reuters, według sondaży tylko 40-50 proc. populacji planuje się zaszczepić , a trudności w podróżowaniu zmuszałyby ludzi do szczepienia.
Chorwacja zauważa inny problem związany ze szczepieniami. Nawet jeśli szczepienie miałyby otrzymać tylko osoby chętne , a więc nie wszyscy dorośli obywatele, to nie uda się tego zrobić do wakacji. Przyznawanie korzyści zaszczepionym byłoby w tym momencie krzywdzące dla innych.
Poza Europą zaszczepieni będą mogli liczyć na przywileje m.in. w Izraelu, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Seszelach. Te kraje mają jednak łatwiejsze zadanie, ponieważ liczba obywateli jest znacznie niższa niż np. w Polsce, niemal wszyscy chcą się zaszczepić, a preparatu nie brakuje. Z pewnością przed wakacjami będzie wiadomo więcej na temat znoszenia restrykcji dla osób z paszportem immunologicznym.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Źródło: Fly4free