Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Symbol Gdańska doczekał się zmiany. Mieszkańcy czekali na to od lat
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 04.04.2024 19:34

Symbol Gdańska doczekał się zmiany. Mieszkańcy czekali na to od lat

Gdańsk
Fot. Don Cameron/Shutterstock

To jedna z bardziej popularnych atrakcji w Gdańsku. Jednak brakuje tam dobrego oświetlenia, przez co turyści i mieszkańcy nie mogą czuć się w zupełności bezpiecznie. Jest szansa, że wkrótce się to zmieni.
 

Fortyfikacje przy Opływie Motławy w Gdańsku

Fortyfikacje przy Opływie Motławy to stare mury obronne zbudowane w XVII wieku w Gdańsku. Składają się z bastionów, czyli sztucznych wzgórz, połączonych wałami ziemnymi. Zostały zbudowane według wzorów holenderskich.

Z dawnych, silnych fortyfikacji zostały tylko dwa duże bastiony: św. Gertrudy i Żubr, oraz kilka mniejszych, takich jak Wilk, Wyskok, Miś i Króliki. Bastiony te miały miejsca do strzelania dla artylerii i punkty do obserwacji. W podziemiach i dobrze ukrytych budynkach na powierzchni były składy prochu, amunicji i miejsca do przechowywania artyleryjskich wozów.

Park nad Opływem Motławy

W ostatnich latach obszar wokół Opływu Motławy w Gdańsku był zaniedbany. Z obawy o utratę wartości historycznych, przyrodniczych i krajobrazowych oraz z potrzeby rozbudowy rekreacyjno-turystycznej bazy miasta, władze miasta postanowiły wybudować park spacerowo-wypoczynkowy. Park zajmuje obszar 12 hektarów. Przez ostatnie 6 lat przeszedł on ogromną metamorfozę. 

Prace rozpoczęły się od renowacji Bastionu Gertrudy i objęły obszar do ulicy Zawodników na północnym brzegu oraz do ulicy Modrej na południowym brzegu. Zrekonstruowano łącznie 5,2 km nabrzeży i wybudowano ponad 8 km alejek spacerowo-rowerowych. Usunięto nielegalne ogródki działkowe i dziką roślinność - szkodliwą dla zabytków. Odtworzono historyczną formę terenu, wykonano nowe nabrzeża i zasadzono setki drzew i krzewów. Wybudowano także miejsca wypoczynkowe i punkty widokowe oraz postawiono stylowe latarnie i ławki. Do tej pory renowacja terenu pochłonęła 6,5 mln zł z budżetu miasta.

Mimo, że obszar położony po stronie Dolnego Miasta i Starego Przedmieścia jest teraz dobrze utrzymany i zawsze ruchliwy, to druga strona Opływu Motławy, w dzielnicy Olszynka, znajduje się w znacznie gorszym stanie. Brakuje tam nawet chodników, a po zmroku robi się kompletnie ciemno.

Oświetlenie nad Opływem Motławy

Istnieje jednak szansa na zmianę tej sytuacji. Mieszkańcy wybrali projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego, który zakłada instalację 20 latarni w pięciu lokalizacjach wzdłuż południowej części Opływu Motławy.

Obecnie trwa poszukiwanie osoby, która podejmie się tego zadania. W ciągu 23 tygodni ma zainstalować latarnie wzdłuż tego obszaru.

Źródło: gdansk.pl, turystyka.wp.pl