Wielkie oburzenie w Świnoujściu. Nie mieści się w głowie. Nie informując nikogo odebrali turystom i mieszkańcom największą atrakcję
Świnoujście co roku przyciąga tłumy turystów, którzy chętnie wybierają się na miejscowy falochron. Jednak teraz został zamknięty zarówno dla turystów, jak i dla mieszkańców miasta. Wszystko z powodu budowy. Nikt o tym wcześniej nie wiedział.
Świnoujście. Falochron zamknięty dla turystów
Falochron jest obiektem hydrotechnicznym, który należy do Urzędu Morskiego w Szczecinie. Od piątek stoi tam brama, a obok niej ochroniarz, informujący mieszkańców, że nie można już wchodzić na teren obiektu.
Taką decyzję podjął Urząd Morski. Powodem ma być budowa gazportu. Polskie LNG, do którego należy terminal, zwróciło się do Urzędu Morskiego w Szczecinie o włączenie falochronu w obręb terenu budowy. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie.
- Poprosiliśmy przede wszystkim o interwencję włodarzy miasta. Wiemy, że w tej sprawie interweniuje prezydent Miasta Świnoujście pan Janusz Żmurkiewicz - powiedział dla Radia Szczecin prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej, Piotr Piwowarczyk.
Do tej pory nie udało się ustalić, do kiedy falochron będzie zamknięty. Będzie to zależało od LNG, które rozpoczyna budowę kolejnych urządzeń do regazyfikacji gazu. Są też zamiary budowy drugiego terminala, który ma powstać na plaży w obrębie gazoportu.
Falochron wschodni, w obrębie którego odbywa się budowa, jest jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Obiekt ma długość 1400 m, a jego budowę rozpoczął Fryderyk Wilhelm III w 1818 roku.
W Świnoujściu jest więcej falochronów. Ich obecność w XIX wieku była potrzebna ze względu na rosnącą handlową i militarną rangę portu, będącego jedyną pełnomorską bramą wejściową do Szczecina.
Atrakcje dla urlopowiczów
Świnoujście to miasto znane przede wszystkim z bogatej oferty uzdrowisk. W związku z tym Zachodnie Pomorze pojawiają się turyści, którzy pragną poddać się bardzo specjalistycznym kuracjom. Tym samym mogą cieszyć się morskim krajobrazem.
Miasto oferuje turystom także wiele ciekawych zabytków. Najbardziej znane są układy urbanistyczne z XVIII–XIX wieku, które wybudowano w latach 20. XVIII w. oraz układ urbanistyczny dzielnicy nadmorskiej z lat 40. XIX wieku.
1. Spacerował plażą, nagle znalazł dziwny kamień. Zamarł, gdy udało się go otworzyć2. 2 tygodnie nie mieli restrykcji, teraz ostry lockdown. Odradzamy wyjazd do europejskiego kraju, sytuacja się pogarsza3. Wydano dowody osobiste z poważnymi błędami. Nawet 10 tys. dokumentów do natychmiastowej wymiany
Koniecznie trzeba zobaczyć też zespół fortów twierdzy Świnoujście nad rzeką Świną. W pomieszczeniach jednego z fortów oglądać można ekspozycję dotyczącą świnoujskich fortyfikacji. Obowiązkowym punktem wycieczki jest także Park Zdrojowy. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.
Źródło: Onet, Wikipedia