Turysci.pl Polska Św. Jan Paweł II mówił, że "Święta Woda brzegi rwie". O tym cudownym sanktuarium zapomniało wielu wiernych
Fot. Shutterstock/Henryk Sadura

Św. Jan Paweł II mówił, że "Święta Woda brzegi rwie". O tym cudownym sanktuarium zapomniało wielu wiernych

21 stycznia 2024
Autor tekstu: Paulina Pacholec

Sanktuarium Świętej Wody mierzy się z niesamowitymi opowieściami, które sięgają czasów średniowiecza. Pierwszych rzetelnych i potwierdzonych wzmianek doczekało się w roku 1719. To wtedy pewien człowiek na uroczysku znanym obecnie jako Święta Woda, odzyskał utracony na dwa lata wzrok. W wyrazie wdzięczności za cudowne uzdrowienie, Bazyli ufundował nad źródłem drewnianą kaplicę, która została poświęcona.

To właśnie od tego momentu rozpoczyna się niezwykła historia tego miejsca, które stało się wyjątkowym sanktuarium przyciągającym pielgrzymów z różnych zakątków świata. Legendy krążące wokół uzdrowienia Bazylego i budowy pierwszej kaplicy tworzą fundamenty dla kultu i czci Matki Bożej Bolesnej.

Kult Matki Bożej Bolesnej

W Świętej Wodzie gromadziło się wielu katolików, zarówno obrządku greckiego, jak i łacińskiego. Kaplica była miejscem, gdzie przebywali pustelnicy bazyliańscy, a rozwój kultu w tym miejscu został odznaczony nadaniem przywileju odpustowego przez Stolicę Apostolską. Od tego czasu przybywający na różne uroczystości mogli liczyć na łaskę odpustu, spełniając określone warunki ustalone przez Kościół. W trudnych latach zaborów pruskich i rosyjskich oraz po wojnach napoleońskich kaplica przeszła renowację i została poświęcona pod wezwaniem Siedmiu Boleści Najświętszej Maryi Panny przez unickiego biskupa Jozafata Bułhaka.

W 1839 roku car Mikołaj I brutalnie zlikwidował unię kościelną na terenie rosyjskiego imperium, co skutkowało prześladowaniami unitów supraskich. Mimo tego Święta Woda została przekazana duchowieństwu prawosławnemu, a kult Matki Bożej Bolesnej ustał z powodu sprzeczności z kanonami rosyjskiej Cerkwi. W 1876 roku zbudowano nową, murowaną kaplicę prawosławną w miejscu drewnianej. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę katolicy rozpoczęli proces odzyskiwania swoich świątyń. Kaplica w Świętej Wodzie oficjalnie wróciła pod opiekę katolików w 1921 roku, a obraz Matki Bożej Bolesnej, choć wywieziony do Rosji, powrócił w formie kopii.

Święta Woda dziś

W roku 2000 Święta Woda było ważnym miejscem jubileuszowym dla Archidiecezji Białostockiej w czasie Roku Świętego. Wtedy powstała Góra Krzyży, zwana także Górą Bożego Miłosierdzia, z Jubileuszowym Krzyżem Pielgrzymów oraz krzyżami w kościele, poświęconymi przez Jana Pawła II w Watykanie.

Następnie rozpoczęto remont kościoła. Sanktuarium otrzymało nową iluminację dla groty, Góry Krzyży, kapliczek i urokliwie położonego w lesie kościoła. Grupa pielgrzymów przekazała Ojcu Świętemu miniaturę groty świętowodzkiej. Pielgrzymi ze Świętej Wody są wdzięczni papieżowi za jego słowa, a szczególnie za powiedzenie "Święta Woda brzegi rwie". Wcześniej Ojciec Święty pobłogosławił wizerunek Matki Bożej Bolesnej, który jest teraz czczony przez wiernych.

Msze dla pielgrzymów

Sanktuarium położone jest w Wasilkowie, mieście województwa podlaskiego, w powiecie białostockim. Oferuje liczne okazje do uczestnictwa w Mszy Świętej. W każdą Niedzielę i Święto, wierni mają możliwość uczestnictwa w następujących Mszach Świętych: o godzinie 8:00 poprzedzonej Godzinkami do Matki Bożej Bolesnej przy obrazie Matki Bożej, o 10:00 z Różańcem od maja do grudnia przy Grocie, o 12:00 poprzedzonej modlitwą Anioł Pański również przy Grocie, o 15:00 poprzedzonej Koronką do Bożego Miłosierdzia także przy Grocie, oraz o 18:00 przy obrazie Matki Bożej.

Dodatkowo, o godzinie 20:00 od 1 maja do 15 września odbywa się Msza Święta zakończona Apelem Maryjnym. W dni powszednie istnieje możliwość uczestnictwa w dwóch Mszach Świętych: o godzinie 15:00 oraz o 18:00. Sanktuarium u wierzących znajduje się wysoko na liście miejsc do odwiedzenia.

Drewniany cud architektury. Niezwykła świątynia w Polsce doceniona na całym świecie
Afera w Bazylice Mariackiej. "Celowo niszczyli ważne zabytki"
Obserwuj nas w
autor
Paulina Pacholec
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy