Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Strajki na europejskich lotniskach przed Bożym Narodzeniem. Te rejony lepiej omijaj
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 24.11.2023 06:37

Strajki na europejskich lotniskach przed Bożym Narodzeniem. Te rejony lepiej omijaj

Lotnisko w Barcelonie
fot. Canva

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Wiele osób decyduje się na krótki urlop przed tym gorącym okresem, Polacy mieszkający za granicą wracają też do kraju. Nadchodzące strajki mogą pokrzyżować ich plany. 

Hiszpańscy związkowcy zapowiedzieli strajki na lotniskach w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. 

Grudniowy urlop w Europie

Dużo ludzi decyduje się na krótki urlop np. city break w Europie w okresie przedświątecznym. To właśnie wtedy największe miasta kuszą kolorowymi bożonarodzeniowymi jarmarkami, a ceny noclegów i lotów są całkiem przystępne ze względu na brak sezonu. 

To też gorący okres dla wielu Polaków mieszkających za granicą. Nasi rodacy często decydują się na przyjazd do kraju i spędzenie świąt z bliskimi. Jak się okazuje, w tym roku może być to nieco bardziej utrudnione. 

Strajki na lotniskach w Hiszpanii

Kierownictwo hiszpańskiego syndykatu Powszechny Związek Robotników (UGT) zapowiedziało możliwość przeprowadzenia strajków na tamtejszych lotniskach. Miałoby się to odbyć w okresie między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem. 

Jako główny powód podają panujące wśród personelu naziemnego lotnisk rozczarowanie sposobem zarządzania hiszpańskimi portami lotniczymi. 

"Domagamy się rzeczywistych, konkretnych i jasnych zobowiązań, służących unikaniu naruszania praw pracowniczych" - napisano w oficjalnym komunikacie cytowanym przez hiszpańskie media. 

Prawa pracowników hiszpańskich lotnisk zagrożone?

UGT wskazuje, że w związku z możliwą zmianą spółki świadczącej usługi obsługi naziemnej samolotów, prawa pracowników hiszpańskich lotnisk mogą być naruszone. Do hiszpańskiego Powszechnego Związku Robotników należy ponad 900 tys. osób.