Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Jedna stolica to za mało? Są kraje, które mają ich więcej, wielu nawet nie wie
Maja Lachowicz
Maja Lachowicz 21.04.2020 17:01

Jedna stolica to za mało? Są kraje, które mają ich więcej, wielu nawet nie wie

stolica Niderlandów, Amsterdam
Fot. wikimedia.commons/ Gabinho/ CC BY-SA 4.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Stolica w dawnych czasach była tam, gdzie przebywał władca. W średniowiecznej Polsce, chociaż oficjalnie jedno miasto było stolicą, to jej funkcje pełniła ta miejscowość, w której akurat przebywał król. Z tamtych czasów niewiele zostało, lecz w niektórych krajach oprócz oficjalnej stolicy, jest jeszcze druga, która również pełni bardzo ważne funkcje.

Stolica nie zawsze jest najważniejsza

W szkole uczyliśmy się, że stolicą Holandii (teraz Niderlandów) jest Amsterdam. Oczywiście nadal jest to prawdą, ale niewiele osób wie, że to w Hadze znajdują się wszystkie najważniejsze instytucje, w tym siedziba władz. W dodatku Haga ma dłuższą tradycję, jeśli chodzi o centrum zarządzania państwem. Innym europejskim krajem, w którym mieszkańcy mogą powiedzieć, że mają dwie stolice, jest Czarnogóra. Siedziba władz znajduje się w Podgoricy, do której przeniesiono wszystkie instytucje państwowe z Cetynii. Stara stolica jest kolebką państwowości na tym obszarze, dlatego została uhonorowana, zatrzymując to określenie. W mieście znajdziemy mnóstwo zabytków i muzeów świadczących o jego dawnej randze.

Do 1990 roku jedyną stolicą Chile było Santiago, jednak po odebraniu władzy Pinochetowi (został prezydentem i dyktatorem w wyniku puczu), parlament przeniesiono do Valparaiso. W Santiago pozostały organy administracyjne i sądowe. Inne miasto Ameryki Południowej, La Paz jest znane turystom ze względu na niepowtarzalny klimat i kwintesencję kultury Boliwii. Mają tam siedzibę władze państwa, lecz konstytucyjnie to Sucre jest stolicą, która swoją nazwę zawdzięcza kopalniom srebra.

Skomplikowana sytuacja w Afryce

Zachodnia Afryka należała kiedyś do Francji i z tych czasów pochodzi konstytucyjna stolica Beninu, Porto-Novo. Miejscowy rząd wybrał na swoją siedzibę Kotonu, oddalone o 40 km. Ten podział utrzymał się po uzyskaniu niepodległości aż do dzisiaj. Prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej, Félix Houphouët-Boigny sprawował władzę w państwie przez ponad 30 lat, co pozwoliło mu na ustanowienie drugiej stolicy. Siedziba władz niezmiennie znajduje się w Abidżanie, jednak Jamusukro otrzymało symbolicznie miano stolicy. Wszystko przez sentyment przywódcy, który spędził tam dzieciństwo. 

Absolutnym rekordzistą w kwestii liczby stolic, jest Republika Południowej Afryki. W 1910 roku pod jedną flagą połączono cztery regiony, lecz nie udało się dojść do porozumienia w kwestii wyboru najważniejszego miasta. Zdecydowano pozostawić trzy ośrodki, w których znajdują się najważniejsze instytucje. Pretoria jest stolicą egzekutywną, Kapsztad legislacyjną, a Bloemfontein sądowniczą. Co ciekawe, największym miastem jest Johannesburg, w którym znajduje się największe lotnisko w kraju.

Źródło: National Geographic

Tagi: Ciekawostki