Spektakularne zjawisko rozbłysło na niebie. Trwało 5 sekund, widzieli je tylko szczęśliwcy
Mieszkańcy tego rejonu mieli prawdziwe szczęście. Ci z nich, którzy w odpowiedniej chwili spojrzeli ponad głowy, mogli zobaczyć spektakularne zjawisko. Wyjątkowy spektakl na niebie trwał zaledwie ok. 5 sekund. Na szczęście niektórym z nich udało się go nagrać.
Wyjątkowe zjawisko na niebie
W sieci pojawiły się nagrania i zdjęcia z momentu, kiedy na niebie pojawił się świecący bardzo jasnym światłem - do tego stopnia, że mimo zmroku zrobiło się widno - obiekt. Choć być może wcześniej podawane informacje nie dotarły do wszystkich, Europejska Agencja Kosmiczna nie miała wątpliwości, czym jest tajemnicze zjawisko. Ujrzeć je na własne oczy mieli okazję tylko nieliczni.
Czytaj też: "Polska Florencja" na południu kraju. Urzeka pięknem, ale przeraża historią
Zjadą się gwiazdy z całego świata. Lada moment nastąpi otwarcie wyczekiwanej atrakcji w EuropieNiebo rozbłysło na 5 sekund
We wtorek ok. godziny 19:14 czasu moskiewskiego, na niebie pojawiła się asteroida, która według obliczeń Europejskiej Agencji Kosmicznej miała liczyć nawet 70 cm średnicy. Mieszkańcy Jakucji mieli okazję dostrzec świecący jasnym światłem obiekt i śledzić krótki, bo 5-sekundowy spektakl, który im zapewnił.
Zderzenie będzie nieszkodliwe i prawdopodobnie wytworzy kulę ognia na niebie nad północną Syberią - informowała Europejska Agencja Kosmiczna.
Jakucki departament Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych nie ma wątpliwości, że życie i zdrowie ludzi nie zostało zagrożone. Lokalni mieszkańcy w mediach wyjawiają jednak, że dało się usłyszeć odgłos asteroidy zderzającej się z ziemią. Jednakże nie zlokalizowano jej nigdzie na ziemi, a co więcej możliwe, że całkowicie spłonęła w atmosferze.
Kolorowy deszcz meteorów
Miłośnicy obserwowania wyjątkowych zjawisk na niebie powinni patrzeć w górę od 4 grudnia. Bowiem aż do 20 grudnia będzie można zaobserwować tam rój geminidów. To nic innego jak kolorowe meteory zawierające śladowe ilości metali, co nadaje im charakterystycznego, kolorowego wyglądu.
Zgodnie z obliczeniami, największe prawdopodobieństwo zaobserwowania geminidów wystąpi w nocy z 14 na 15 grudnia. Obiekty będą pojawiać się na niebie i znikać, pozostawiając po sobie nie tylko białe, ale i zielone, niebieskie, żółte i czerwone odcienie.