Turyści weszli na dach obserwatorium na Śnieżce. Skrajna nieodpowiedzialność
Śnieżka słynie ze znajdującego się na szczycie obserwatorium, które choć ikoniczne, nie jest już w tak dobrym stanie jak kiedyś. Tym większe było oburzenie turystów, gdy zobaczyli zdjęcie spacerujących po jego dachu ludzi. Ratownicy GOPR apelują o rozsądek podczas wycieczek w góry, którego w tej sytuacji ewidentnie zabrakło.
GOPR apeluje o rozwagę, turyści na Śnieżce nadal swoje
Zdjęcie turystów spacerujących po dachu obserwatorium na Śnieżce wrzucił jeden z użytkowników Facebooka na grupę „Sudety z plecakiem". Szybko informację ze zdjęciem dalej podały również inne media, m.in. Wirtualna Polska. Post zaraz wywołał burzę komentarzy potępiających takie bezmyślne zachowanie.
- Przez takie zachowania ludzie sami sobie bat ukręcają. Najlepiej założyć monitoring i fotopułapki na szlakach, wypisać solidne mandaty. Bo tylko kasa ludzi nauczy pokory, a przy okazji Park zarobi sporo pieniędzy - pisze w komentarzu pod postem na ten temat pan Tomasz.
Turyści na dachu obserwatorium, fot. Facebook/ Sudety z plecakiem
Ogromne oburzenie wywołuje również fakt, że obserwatorium jest obecnie w bardzo złym stanie technicznym i z tego też powodu zostało kilka lat temu zamknięte dla odwiedzających. Wchodzenie na dach może powodować zatem zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia śmiałków.
Obecnie w Polsce trwają ferie zimowe. Mimo trwających restrykcji, w góry i tak wychodzą tłumy ludzi, którzy próbują zagospodarować swój wolny czas. Niestety, czasem może doprowadzić to do przykrych sytuacji. Wcześniej pisaliśmy o wypadku kilkuletniej dziewczynki, do której z powodu tłumów nie mogła dojechać karetka.
Od czasu zamknięcia stoków narciarskich coraz większą popularnością cieszą się zjazdy na sankach czy „jabłuszkach". Ratownicy GOPR apelują jednak o zdrowy rozsądek, ponieważ nawet niewinna zabawa może nieść ze sobą powane zagrożenie.
- W Karkonoszach mamy już 2. stopień zagrożenia lawinowego . Niebezpieczne są głównie strome stoki o wystawie północnej, w szczególności miejsca odłożenia śniegu przez wiejący wiatr (rejony pod przełamaniami terenu, żleby) - informuje GOPR. Drugi stopień zagrożenia obowiązuje również w Tatrach.
- Warunki turystyczne bardzo niekorzystne, szlaki pokryte świeżym śniegiem, mogą tworzyć się zaspy, ograniczona widoczność . Miejscami dużo lodu szczególnie w rejonie Śnieżki (zakosy). Zaleca się używania raczków, kijków oraz dobrego obuwia - czytamy w komunikacie GOPR.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Źródło: WP, Facebook