śnieżkafot. Wikipedia/ Ciacho5/ CC BY-SA 4.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Turyści weszli na dach obserwatorium na Śnieżce. Skrajna nieodpowiedzialność

Turyści chętnie zdobywają Śnieżkę niezależnie od pory roku i nie bez powodu nazywana jest jednym z najpopularniejszych szczytów w Polsce. Niestety, niektórzy wykazują się kompletnym brakiem wyobraźni: jeden z członków grupy „Sudety z plecakiem" opublikował zdjęcie kilku osób, które weszły na dach obserwatorium

Śnieżka słynie ze znajdującego się na szczycie obserwatorium, które choć ikoniczne, nie jest już w tak dobrym stanie jak kiedyś. Tym większe było oburzenie turystów, gdy zobaczyli zdjęcie spacerujących po jego dachu ludzi. Ratownicy GOPR apelują o rozsądek podczas wycieczek w góry, którego w tej sytuacji ewidentnie zabrakło.

GOPR apeluje o rozwagę, turyści na Śnieżce nadal swoje

Zdjęcie turystów spacerujących po dachu obserwatorium na Śnieżce wrzucił jeden z użytkowników Facebooka na grupę „Sudety z plecakiem". Szybko informację ze zdjęciem dalej podały również inne media, m.in. Wirtualna Polska. Post zaraz wywołał burzę komentarzy potępiających takie bezmyślne zachowanie.

- Przez takie zachowania ludzie sami sobie bat ukręcają. Najlepiej założyć monitoring i fotopułapki na szlakach, wypisać solidne mandaty. Bo tylko kasa ludzi nauczy pokory, a przy okazji Park zarobi sporo pieniędzy - pisze w komentarzu pod postem na ten temat pan Tomasz.

Obserwatorium na Śnieżce

Turyści na dachu obserwatorium, fot. Facebook/ Sudety z plecakiem

Ogromne oburzenie wywołuje również fakt, że obserwatorium jest obecnie w bardzo złym stanie technicznym i z tego też powodu zostało kilka lat temu zamknięte dla odwiedzających. Wchodzenie na dach może powodować zatem zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia śmiałków.

Zmienili zasady przekraczania granicy. Stan wyjątkowy przedłużony na południu Europy do końca kwietnia. Warto wiedzieć przed wyjazdemZmienili zasady przekraczania granicy. Stan wyjątkowy przedłużony na południu Europy do końca kwietnia. Warto wiedzieć przed wyjazdemCzytaj dalej

Obecnie w Polsce trwają ferie zimowe. Mimo trwających restrykcji, w góry i tak wychodzą tłumy ludzi, którzy próbują zagospodarować swój wolny czas. Niestety, czasem może doprowadzić to do przykrych sytuacji. Wcześniej pisaliśmy o wypadku kilkuletniej dziewczynki, do której z powodu tłumów nie mogła dojechać karetka.

Od czasu zamknięcia stoków narciarskich coraz większą popularnością cieszą się zjazdy na sankach czy „jabłuszkach". Ratownicy GOPR apelują jednak o zdrowy rozsądek, ponieważ nawet niewinna zabawa może nieść ze sobą powane zagrożenie.

- W Karkonoszach mamy już 2. stopień zagrożenia lawinowego. Niebezpieczne są głównie strome stoki o wystawie północnej, w szczególności miejsca odłożenia śniegu przez wiejący wiatr (rejony pod przełamaniami terenu, żleby) - informuje GOPR. Drugi stopień zagrożenia obowiązuje również w Tatrach.

- Warunki turystyczne bardzo niekorzystne, szlaki pokryte świeżym śniegiem, mogą tworzyć się zaspy, ograniczona widoczność. Miejscami dużo lodu szczególnie w rejonie Śnieżki (zakosy). Zaleca się używania raczków, kijków oraz dobrego obuwia - czytamy w komunikacie GOPR.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: WP, Facebook

Następny artykuł