Słynny kościół ze "Shreka" istnieje naprawdę i można go zwiedzić. Wygląda jak wyrwany z bajki
“Shrek” to jedna z najbardziej kasowych serii animowanych w historii światowej kinematografii. Mimo upływu lat popularność produkcji nie słabnie, a zbliżająca się premiera piątej części na nowo rozpala wyobraźnię fanów sympatycznego ogra. Wielu widzów z pewnością kojarzy scenę niedoszłych zaślubin księżniczki Fiony z Lordem Farquaadem. Gdzie znajduje się kościół, który zainspirował twórców animowanego hitu? To może być niespodzianka nawet dla najwierniejszych fanów.
Gdzie jest kościół ze "Shreka"? To miejsce zachwyciło turystów z całego świata
Za sprawą zbliżającej się premiery 5. części “Shreka”, o przygodach zielonego potwora znów zrobiło się głośno. Studio Dreamworks, odpowiedzialne za poprzednie filmy z serii, od dawna zapowiadało powrót do tej popularnej animacji. Po trwającej kilkanaście lat przerwie studio w końcu potwierdziło te informacje, a aktorzy użyczający głosów w poprzednich częściach będą mogli powrócić w dotychczasowych rolach. Według zapowiedzi kontynuację szalonych przygód Shreka i jego przyjaciół trafi do kin 1 lipca 2026 roku, co idealnie zbiega się z obchodami 25. rocznicy premiery pierwszej części. Dla miłośników tej kultowej animacji jest to wspaniała nowina.
W oczekiwaniu na premierę nowego filmu, w mediach społecznościowych pojawiły się nagrania ukazujące wnętrze budynku, który pod względem architektury przypomina kościół z ostatniej sceny pierwszej części serii. Internauci odkryli, że świątynia, w której Shrek przerwał ślub księżniczki Fiony i Lorda Farquaada, była inspirowana kościołem Grundtviga w Kopenhadze. Od tego momentu miejsce to zaczęło przyciągać tłumy turystów.
Już nie Turcja. To tam Polacy ruszą zimą na all inclusive, pachnie egzotyką Wkradła się do hotelu na śniadanie all inclusive. Takich konsekwencji swojego czynu się nie spodziewałaKościół Grundtviga - jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w stolicy Danii
Kościół Grundtviga znajduje się w dzielnicy Bispebjerg w Kopenhadze, około pół godziny drogi z centrum (komunikacją publiczną lub rowerem). Projekt świątyni został wyłoniony w konkursie w 1913 roku, a zwycięstwo przypadło duńskiemu architektowi Pederowi Vilhelmowi Jensen-Klintowi. W swoim projekcie połączył tradycyjne elementy z nowoczesnymi geometrycznymi formami, typowymi dla ceglanego ekspresjonizmu, a także z wertykalizmem gotyckim.
Fundamenty kościoła zostały położone po I wojnie światowej, 8 września 1921 roku, jednak na uroczyste otwarcie świątyni należało poczekać aż do 1928 roku. Wówczas ukończono budowę wysokiej na 49-metrów wieży, która przywodzi na myśl schody prowadzące do nieba. Dwa lata później Jensen-Klint zmarł, a prace nad wykończeniem wnętrza, które trwały aż do 1940 roku, kontynuowano pod nadzorem jego syna. Cała budowla wykonana jest z żółtej cegły, a minimalistyczny styl charakteryzujący się przede wszystkim światłem, przestrzenią i brakiem ozdób nadaje wnętrzu nowoczesny wygląd.
Obecnie kościół Grundtviga jest dostępny dla zwiedzających przez cały rok, nie tylko w czasie nabożeństw. Regularnie organizowane są tu koncerty organowe, a jego wnętrze, mogące pomieścić około 1440 osób, czyni go jednym z największych obiektów sakralnych w Kopenhadze. Warto również wiedzieć, że wstęp do tego jednego z najpiękniejszych kościołów w Danii jest całkowicie bezpłatny.
Gdzie na weekend w Europie? Kopenhaga łączy baśniowy klimat i modernistyczną architekturę
Kopenhaga z całym swoim bogactwem minimalistycznego designu i bliskim kontaktem z naturą jest kolejną europejską stolicą, do której polecimy za przysłowiowe “grosze”. Najkorzystniejszą opcją cenową jest podróż na pokładzie samolotu należącego do tanich linii lotniczych Ryanair lub Wizz Air. Bilety lotnicze w obie strony można kupić za niecałe 160 zł. To zatem znakomita propozycja dla osób, które nie chcą przepłacać i odkryć dyskretny urok duńskiej stolicy.
Wycieczkę po Kopenhadze warto zacząć od obowiązkowego punktu programu, czyli port Nyhavn. Kolorowe fasady domów nad kanałem to widok niczym z pocztówki, a mieszczące się wzdłuż ulicy restauracje, bary i kawiarnie oferują bogatą ofertę gastronomiczną. Turyści powinni również zajrzeć do Pałacu Christiansborg, który w XX wieku został wzniesiony na ruinach XII-wiecznego zamku. Położone w centrum Ogrody Tivoli, czyli trzeci najstarszy park rozrywki na świecie, to z kolei atrakcja skierowana zarówno do rodzin z dziećmi, jak i dorosłych miłośników adrenaliny. Weekendową przygodę można zakończyć w Christianii, czyli niezależnej dzielnicy z własnym prawem i walutą. Miejsce zasłynęło jako ośrodek ruchu hippisowskiego i kultury alternatywnej.