Turysci.pl
Słowenia wprowadza kary dla wyjeżdżających za granice

fot. pixabay.com/GreenvalleyPictures

Słowenia wprowadza kary dla osób podróżujących za granicę, do krajów z czerwonej listy

12 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Słowenia zaostrza przepisy dla osób podróżujących za granicę. Wszyscy, którzy wyjadą do kraju z czerwonej listy, czyli o szczególnie złej sytuacji pandemicznej, dostaną mandat. Kara może być nawet wyższa niż 400 euro.

  • Słowenia wprowadza nowe obostrzenia dla osób chcących wyjechać z kraju

  • Służba celna podczas kontroli da podróżnym wybór: zawrócą lub przyjmą mandat i opuszczą kraj

  • Kary mogą wynosić nawet ponad 400 euro

W poniedziałek Słowenia zadecydowała o wprowadzeniu zakazu podróży do krajów z czerwonej listy (na której znajduje się też Polska). Są w tej grupie wszystkie państwa, w których sytuację pandemiczną określono jako złą. We wtorek słoweński minister spraw wewnętrznych zaznaczył, że fizycznie nie ma możliwości zamknięcia ludzi w granicach kraju, ale kary mogą wpłynąć na ograniczenie mobilności.

Słowenia wprowadza obostrzenia dla osób wyjeżdżających za granicę

Od poniedziałku funkcjonariusze Straży Granicznej będą prowadzili kontrole na drogach wyjazdowych z kraju. Jeśli zatrzymają osoby nieuprawnione do opuszczenia państwa, postawią im ultimatum: będą musieli zawrócić lub zgodzić się na mandat i wyjechać.

TPN zamyka drogi wspinaczkowe

Sokoły wędrowne w Tatrach. TPN zamyka część dróg wspinaczkowych

CZYTAJ DALEJ

Kary mają wynosić minimum 400 euro, a o ich wysokości decydować będą służby. 3500 obywateli Słowenii już zaskarżyło tę zmianę do Sądu Konstytucyjnego, ponieważ posiadają oni letnie domy w Chorwacji, a ten przepis uniemożliwia im korzystanie z drugiego miejsca zamieszkania.

Jak na razie nie wiadomo, jak długo mają obowiązywać nowe ograniczenia oraz czy zaskarżenie ich przyniesie jakieś efekty.

Co ciekawe, zgodnie z nowym przepisem, w czerwonej strefie znalazły się wszystkie kraje graniczące ze Słowenią. Przekłada się to zatem na niemalże zupełnie wstrzymanie lądowego ruchu granicznego z nielicznymi wyjątkami, nieobejmującymi żadnych form wyjazdów turystycznych czy urlopowych.

Jakie są zasady wjazdu do Słowenii?

29 marca Słowenia zaostrzyła również przepisy dotyczące wjazdu na swój teren, praktycznie zupełnie zamrażając ruch turystyczny. Zgodnie z nowymi zasadami, każda osoba przekraczająca granice, zobowiązana jest do przedstawienia negatywnego testu PCR na obecność COVID-19.

Niezbędne jest również odbycie dziesięciodniowej kwarantanny. Nie zwalnia z niej nawet zrobienie badania na obecność choroby.

Ponadto na terenie całego kraju konieczne jest przestrzeganie obostrzeń sanitarnych. Wszyscy podróżni, którzy odbyli już kwarantannę, w publicznych przestrzeniach muszą mieć założone maseczki.

Słowenia wprowadziła również godzinę policyjną, obowiązującą od godziny 22:00 do 5:00. Zabronione jest organizowanie i udział w zgromadzeniach publicznych, a nakazane zachowywanie bezpiecznej odległości.

Od 1 kwietnia zamknięte zostaną też atrakcje turystyczne, takie jak np. muzea. Goście restauracji mogą odbierać posiłki osobiście, o ile pracownicy co tydzień przechodzą testy na COVID-19.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Fly4Free

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Zasady wjazdu do Turcji. Na co przygotować się przed wylotem?

Czytaj więcej >

Europa

Włosi nie chcą turystów z Rosji. Ogłoszono zawieszenie wydawania wiz

Czytaj więcej >
plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >

Europa

Tornado w niemieckim Paderborn. Niszczyło wszystko na swej drodze

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy przesiadają się do pociągów. Sposób na zaoszczędzenie na paliwie

Czytaj więcej >