Skarb w polskim lesieFacebook.com/ Nadleśnictwo Kalisz, Lasy Państwowe

W Polsce odkryto skarb. Legendy o jego istnieniu krążyły od dawna, "jedno z najważniejszych odkryć tego roku"

W Polsce odkryto kolejny skarb. Lasy Państwowe podają, że to jedno z najważniejszych odkryć tego roku. Za leśniczówką Morawin udało się odnaleźć depozyt z bronią. Od lat wśród okolicznych mieszkańców istniała legenda o zakopanym skarbie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego rozpoczęto prace archeologiczne
  • komu udało się wpaść na trop skarbu
  • jaka jest historia odnalezionej broni

Skarb znajdował się w lesie na terenie Nadleśnictwa Kalisz. Od lat mówiło się o tajemniczym przedmiocie, który ma być ukryty w lesie. Historia zaciekawiła nawet twórców programu telewizyjnego. Teraz wiadomo, że była to prawda. Depozyt z bronią został odnaleziony.

Odkryto skarb, o którym mówiono od dawna

Legenda o ukrytym skarbie w Nadleśnictwie Kalisz zaciekawiła między innymi członków Stowarzyszenia "Denar" z Kalisza oraz twórców programu "Poszukiwacze skarbów". Nakręcono specjalny odcinek, w którym opowiedziano o wydarzeniach z 1939 roku.

W odcinku pod tytułem "7 samolotów" rozmawiano o nalocie Luftwaffe na 25. Dywizję Ziemi Kaliskiej. To podczas pracy nad tym dokumentem dokonano sensacyjnych odkryć, które sprawiły, że w Nadleśnictwie Kalisz rozpoczęły się prace archeologiczne.

Wreszcie udało się znaleźć legendarny skarb. Broń była ukryta za leśniczówką Morawin. Mówi się, że trzy daty są powiązane z ukryciem skarbu. Mowa o wrześniu 1939 roku, styczniu 1945 roku oraz o wyklęciu żołnierzy przez tak zwane bandy zbrojne.

Wcześniej udało się ustalić, że za czasów wojny w okolicach leśniczówki zorganizowany był szpital polowy. Następnie eksperci ustalili, że legendarny skarb może znajdować się odległości 300 metrów od potencjalnego szpitala.

Pomimo wielu wskazówek znalezienie skarbu nie było proste. Jak podają członkowie Stowarzyszenia "Denar", sprawdzono dziesiątki informacji o domniemanych depozytach. Podczas poszukiwań znaleziono wiele innych pamiątek historycznych.

Na dobry trop udało się wpaść członkom Stowarzyszenia Regionalna Grupa Historyczna Schondorf z Liskowa. Co więcej, podane przez nich wskazówki były tak precyzyjne, że odkopanie skarbu zajęło jedynie 15 minut.

Historia ukrytej broni

W końcu udało się znaleźć depozyt, który krył cztery karabiny Mauser. Podejrzewa się, że broń została zakopana w 1945 roku. Prawdopodobnie zrobili to żołnierze z podziemia antykomunistycznego. Na Facebooku Nadleśnictwa Kalisz pojawiły się zdjęcia potwierdzające odkrycie.

- Legenda o zakopanym depozycie broni w lesie za leśniczówką okazała się prawdziwa. Zabytki w końcu zostają w Kaliszu! Znalezisko zostanie poddane renowacji i będzie cieszyło oczy mieszkańców naszego miasta oraz całego regionu - czytamy w opisie fotografii. To nie jest pierwsze odkrycie w polskim lesie. O innym pisaliśmy tutaj.

Kilka tygodni temu w Polsce znaleziono inny skarb. Co więcej, wydarzyło się to w popularnym miejscu turystycznym. Na dnie Morskiego Oka znaleziono wrak łodzi. Chodzi o słynną przed laty "Syrenę". Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Obrazy turysci.pl

Fot. Facebook.com/DENAR Kalisz

Obrazy turysci.pl

Fot. Facebook.com/ DENAR Kalisz

Źródło: o2.pl, Wikipedia

Następny artykuł