Sezon zimowy w CzechachPixabay.com/Alexandra_Koch

Sezon zimowy u naszych sąsiadów może zacząć się już 18 grudnia. Nie chcą już czekać

Sezon zimowy już wkrótce się zacznie. Co prawda w Polsce będzie problem z wyjazdem na urlop z powodu obowiązujących restrykcji, ale w sąsiednich Czechach takiego problemu nie ma. Sezon rozpocznie się już 18 grudnia, ażeby wjechać na teren kraju wystarczy zastosować się do restrykcji.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaką ofertę dla fanów wyjazdów zimowych mają Czechy
  • jakie warunki należy spełnić przed wyjazdem
  • co warto zobaczyć w Czechach

Sezon zimowy już wkrótce się zacznie. Grudzień to miesiąc opadów śniegu, mrozów, a także świąt. To dla niektórych oznacza także czas urlopów. W tym roku w Polsce wyjazd będzie niemożliwy, ale inaczej jest w Republice Czeskiej. Choć istnieją przeciwskazania, tamtejsi politycy postanowili nie czekać z rozpoczęciem sezonu zimowego.

Sezon zimowy za polską granicą

Czechy są coraz popularniejsze wśród polskich turystów. Da się to także zauważyć przy okazji wyjazdów zimowych. Nic dziwnego, ponieważ kraj proponuje bogatą ofertę dla turystów. To świetna alternatywa dla polskich stoków.

Tuż za polską granicą można znaleźć 191 stacji narciarskich liczących 765 wyciągów. Co prawda w większości ośrodki niewielkie, ale można skorzystać także z kurortów narciarskich z prawdziwego zdarzenia, które liczą powyżej 40 kilometrów tras.

- Otwarcie ośrodków narciarskich jest zapowiadane na 18 grudnia, ale wszystko się może zmienić - powiedziała w wywiadzie z "Gazetą Wyborczą" Ivana Bílková, która pracuje na stanowisku dyrektora Czech Tourism w Polsce.

Pomimo pandemii koronawirusa, Czechy postanowiły nie zamykać hoteli i atrakcji i umożliwić wyjazdy na ferie. Wyjeżdżając do tego kraju, trzeba pamiętać jednak, że od 3 grudnia Polaków obowiązują pewne restrykcje. Polska znalazła się w gronie państw wysokiego ryzyka zagrożenia.

Oznacza to, że bez odbycia obowiązkowej kwarantanny, na teren Czech można wjechać na maksymalnie 24 godziny w celach służbowych lub w celu załatwienia ważnej sprawy. W przypadku wyjazdu turystycznego sprawa jest bardziej skomplikowana.

Przed wyjazdem na planowany urlop w Czechach, należy wykonać test na obecność koronawirusa. Należy to zrobić najpóźniej 72 godziny przed przyjazdem do kraju. Badanie można też wykonać na terenie Czech, ale najpóźniej 5 godzin po przyjeździe. Dodatkowo trzeba wypełnić formularz lokalizacyjny.

Niestety Polacy nie mieli tyle szczęścia do Czesi. Z powodu drugiej fali zachorowań na COVID-19, polski rząd postanowił zamknąć hotele aż do końca ferii i zaapelował po pozostanie w domach. To cios dla polskiej branży turystycznej. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Czeskie atrakcje turystyczne

Góry i stoki narciarskie nie są jedyną atrakcją Czech. Warto odwiedzić też stolicę kraju, czyli Pragę. Jednym z najbardziej unikatowych miejsc jest Ulica Złota. która znajduje się na terenie zamku. Wartym uwagi obiektem jest Tańczący Dom wybudowany w 1996 roku. To świetny przykład dekonstruktywizmu w architekturze. Szczegóły na temat tego miasta podawaliśmy tutaj.

Poza Pragą koniecznie trzeba odwiedzić także Skalne Miasto. Jest położone bardzo blisko polskiej granicy, dlatego Polacy chętnie je odwiedzają. Pośród skał niegdyś mieszkali ludzie, wznoszone były zamki. Do Skalnego Miasta tłumnie zjeżdżały prawdziwe sławy: August II Mocny czy sławny poeta Wolfgang Goethe.

Źródło: Onet, Wikipedia

Następny artykuł