Praga jest pięknawikipedia.org Tadeáš.Dohňanský CC BY-SA 3.0

Praga, Czechy. Wspaniała stolica blisko Polski

Praga jest ulubionym miejscem dla tysięcy turystów. Co roku odwiedzają ją tłumy - nic w tym dziwnego. Stolica Czech zachwyca licznym zabytkami i atrakcjami, które zachwycają podróżnych z całego świata. Przedstawiamy te najciekawsze.

Praga jest stolicą i zarazem największym miastem Czech, wydzielonym na prawach kraju. Umiejscowiona nad najdłuższą czeską rzeką, Wełtawą, gwaratuje nie tylko zapierające dech w piersiach widoki, ale także wiele atrakcji turystycznych, które co roku przyciągają tłumy. Nic dziwnego - lokacja ma wiele urzekających zabytków i muzeów, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie, a urlop spędzony u naszych sąsiadów na pewno nie będzie nudny.

Pilne ostrzeżenie dla turystów. Możesz nie zauważyć, skutki mogą być tragicznePilne ostrzeżenie dla turystów. Możesz nie zauważyć, skutki mogą być tragiczneCzytaj dalej

Praga zachwyca zabytkami

Jednym z najbardziej unikatowych miejsc Pragi jest Ulica Złota (cz. Zlatá ulička) w dzielnicy Hradczany. Zajduje się na terenie zamku, a wstęp na nią jest płatny. Pełno na niej sklepików z wyjątkowym wystrojem i towarami. Można także znaleźć galerie wystawiające oryginalne wystawy. Niegdyś budynki służyły jako domki mieszkalne, dziś jednak są jedynie atrakcjami turystycznymi. Po zachodniej stronie przyjezdni mogą podziwiać Białą Wieżę, cylindryczną budowlę, niegdyś pełniąniącą rolę więzienia i katowni.

Innym wartym uwagi obiektem jest Tańczący Dom wybudowany w 1996 roku. To świetny przykład dekonstruktywizmu w architekturze. Biurowiec wygląda faktycznie jakby uginał się w tańcu, stąd nietypowa nazwa. Część konstrukcji przypomina rąbek sukni, spod kórego wystaja drobne nóżki, istocie będącymi filarami. Na dachu znajduje się restauracja, której goście mogą się rozkoszować cudowną panoramą miasta podczas spożywania posiłków.

Zaczęło się. Minister potwierdza, policja przeprowadzi surowe kontrole na stokach narciarskich, lepiej się nie zapominaćZaczęło się. Minister potwierdza, policja przeprowadzi surowe kontrole na stokach narciarskich, lepiej się nie zapominaćCzytaj dalej

Ogromne wrażenie robi również ściana Johna Lennona. Niebywale kolorowa i inspirująca, stanowi miejsce, gdzie młodzi artyści wyrażają swoje ideały za pomocą grafitti. Oryginalnie znajdował się na niej portret muzyka, jednak obecnie został zakryty innymi malowidłami, a wszelkie próby przywrócenia pierwotnego wyglądu kończą się niepowodzeniem. Pokrywają ją fragmenty poezji, teksty piosenek, kwiaty i abstrakcyjne wzory.

Teksty wybrane dla Ciebie

Praskie muzea

W Pradze jest ponad 30 różnych muzeów o wyjątkowo zróżnicowanej tematyce - od tych upamiętniających historię, jak Muzeum Historii Naturalnej i Muzeum Franza Kafki, po nieco bardziej ludyczne. Jednym z nich jest na przykład Muzeum Maszyn Erotycznych w samym centrum miasta. Już sama nazwa dla wielu może okazać się onieśmielająca. Na 3 piętrach rozmieszczono około 200 eksponatów, które pokazują, jak zmieniało się życie erotyczne na przestrzeni lat. Oprócz samych maszyn można oglądać grafiki, obrazy czy reklamy nawiązujące do seksu. Muzeum posiada także salę kinową, w której wyświetlane są hiszpańskie filmy pornograficzne z pierwszej połowy lat 20. XX wieku.

Młodszych podróżników z pewnością zainteresuje Muzeum Czekolady, gdzie można poznać historię słodkiego wyrobu. Można poznać bogatą kolekcją pokazującą, jak wykonywano smakołyk i obrabiano kakao na przestrzeni 2600 lat oraz zobaczyć niezwykły zbiór opakowań. Ponadto organizowane są warsztaty, podczas których każdy może własnoręcznie przygotować tabliczkę.

Córka Małysza nie czekała, lawina komentarzy po nagłym wyznaniu dziewczyny. Pokazała swoją miłość podczas górskiej wycieczkiCórka Małysza nie czekała, lawina komentarzy po nagłym wyznaniu dziewczyny. Pokazała swoją miłość podczas górskiej wycieczkiCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł