Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Sezon na jarmarki bożonarodzeniowe otwarty. Zapisz daty i nie przegap magicznych imprez
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 19.11.2023 16:19

Sezon na jarmarki bożonarodzeniowe otwarty. Zapisz daty i nie przegap magicznych imprez

Jarmark bożonarodzeniowy w Gdańsku
Fot. Turyści.pl/Klaudia Zawistowska

Jarmarki bożonarodzeniowe to bez wątpienia najbardziej magiczne wydarzenia w ciągu roku. W Polsce swoje imprezy organizuje wiele większych miast. Sprawdziliśmy gdzie, i kiedy będzie można spróbować grzańca i tradycyjnych potraw.

W Polsce od lat o tytuł najlepszego jarmarku bożonarodzeniowego biją się przynajmniej trzy miasta – Wrocław, Gdańsk i Kraków. Warto więc spróbować zaplanować wyjazdy i osobiście wybrać ten najlepszy. W dokonaniu tej sztuki może pomóc nasz kalendarz.

Jarmarki nad morzem potrwają najkrócej

Zabawę na jarmarkach bożonarodzeniowych polecamy zacząć na północy kraju. Najciekawsze imprezy organizuje tam wspomniany wcześniej Gdańsk, a także Szczecin. W Gdańsku jarmark zacznie się 24 listopada i potrwa do 23 grudnia. Zabawa w Szczecinie potrwa od 1 do 23 grudnia.

Impreza w Gdańsku jak zawsze będzie odbywała się z dużym animuszem. Odwiedzający będą mogli nie tylko kupić rękodzieło, skosztować lokalnych potraw, ale również poznać zupełnie nowe smaki. Jarmark na Targu Węglowym zachwyca potrawami z Turcji, Gruzji, Litwy i wielu innych zakątków świata. Tę różnorodność docenili odwiedzający. W plebiscycie European Best Christmas Markets 2023 gdańska impreza zajęła drugie miejsce, ustępując jedynie jarmarkowi organizowanemu w Budapeszcie.

Zabawa w Szczecinie może nie będzie miała tak dużego rozmachu, jednak z pewnością nie można odmówić jej uroku. Świąteczny klimat tradycyjnie można będzie poczuć na al. Kwiatowej, pl. Adamowicza i pl. Lotników. "Pierogi, dania na wynos, łazanki czy pieczone ziemniaczki – te zapachy będą unosić się nad naszym jarmarkiem i kusić niejednego łasucha" – zapewniają organizatorzy.

Wrocław czy Kraków? Przekonaj się, która impreza jest ciekawsza

Zdecydowanie dłużej jarmarkami świątecznymi będą cieszyli się mieszkańcy i turyści w Krakowie oraz we Wrocławiu. W Małopolsce impreza zacznie się 24 listopada i potrwa do 1 stycznia. Na Dolnym Śląsku świętowanie rozpocznie się tego samego dnia, ale potrwa aż do 7 stycznia.

Obie imprezy cieszą się bardzo dużą popularnością, choć to ta organizowana w Krakowie otrzymała niedawno duże wyróżnienie. Jarmark pod Wawelem został bowiem wyróżniony w rankingu CNN, jako jedyny z Polski. Jednak sympatyków zabawy we Wrocławiu i grzańców serwowanych w specjalnych ceramicznych bucikach, z pewnością nie zabraknie i w tym roku. W stolicy Dolnego Śląska pamiątki i przysmaki będzie można kupić na aż 180 kramach.

Warszawa i Poznań również kuszą świątecznymi jarmarkami

Choć warszawska impreza nie jest tak imponująca jak te organizowane w Krakowie, czy Gdańsku, to i tak każdego roku przyciąga tłumy miłośników świąt. Nie inaczej będzie również w tym roku. Domki ze świątecznymi różnościami tradycyjnie pojawia się pod Międzymurzem Piotra Biegańskiego, a także na Rynku Starego Miasta. W drugiej z tych lokalizacji nie mogło zabraknąć również uwielbianego lodowiska.

Warszawski jarmark rozpocznie się 24 listopada i potrwa do 7 stycznia. Na miejscu warto pojawić się zwłaszcza 2 grudnia. Właśnie wtedy w stolicy rozbłyśnie tegoroczna iluminacja. Miasto przedstawi zupełnie nowe dekoracje świetlne.

Zdecydowanie wcześniej, bo już od 17 listopada można poczuć magię świąt w Poznaniu. Choć przeciągający się remont zabytkowej części miasta może odstraszyć, to warto pamiętać, że jedną z największych atrakcji poznańskiego jarmarku jest ogromny diabelski młyn. Rozciąga się z niego niesamowita panorama całego miasta. Serce tutejszej imprezy niezmiennie będzie biło na Placu Wolności, gdzie świątecznych przysmaków będzie można próbować aż do 7 stycznia.