Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Turystyka > Ceny w biurach podróży lawinowo lecą w dół. Połowa Polaków rezerwuje jeden kierunek
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 10.11.2023 11:59

Ceny w biurach podróży lawinowo lecą w dół. Połowa Polaków rezerwuje jeden kierunek

Plaża
Fot. Shutterstock/Kekyalyaynen

Za oknem na stałe rozgościła się jesień. Temperatury spadają, a słońca jest coraz mniej. Nietrudno więc dziwić się, że Polacy ruszyli do biur podróży. A tam, czekała na nich wielka obniżka.

Travelplanet.pl przeanalizowało zimowe rezerwacje Polaków. Jak się okazuje, lawinowo rośnie liczba rezerwacji w okresie Bożego Narodzenia i sylwestra. Takie wyjazd stanowią aż 20 proc. wszystkich wycieczek wykupionych na nadchodzącą zimę. Nietrudno się dziwić, bo ceny są o wiele niższe niż przed rokiem.

Boże Narodzenie pod palmami w Egipcie

Listę najpopularniejszych kierunków na zimowe wyjazdy otwiera Egipt. Konflikt trwający za jego wschodnią granicą nie przestraszył turystów. Aż 48,2 proc. wszystkich zimowych rezerwacji dotyczy właśnie tego kierunku. Dlaczego tak się stało? Nie bez znaczenia są ceny. Średni koszt wyjazdu od osoby utrzymuje się tutaj na poziomie 3534 zł i jest o tysiąc złotych niższy niż przed rokiem.

"Najtańsze oferty tygodniowego wypoczynku w Hurghadzie w wariancie najchętniej wybieranym przez polskich turystów (przelot, hotel 4*, wyżywienie all inclusive) to niespełna 2000 zł od osoby" – informuje Jarosław Kałucki z Travelplanet.pl.

Drugim najpopularniejszym kierunkiem pozostaje Turcja. Choć ceny w niej są o tysiąc złotych niższe niż w Egipcie (2449 zł od osoby) i niższe niż przed rokiem (3086 zł), to i tak święta planuje tu spędzić "zaledwie" 11,1 proc. klientów biur podróży. Podium uzupełniają Wyspy Kanaryjskie, które wybiera ok. 5 proc. turystów. Tu również rok do roku cena wyjazdu znacząco spadła. Zamiast blisko 5,5 tys. zł z 2022 roku wynosi 5026 zł.

Dlaczego Egipt wygrywa z Turcją? Pogoda ma duże znaczenie

Jak przyznał Kałucki, przewagą Egiptu nad Turcją jest o wiele wyższa temperatura. Dzięki temu w Hurghadzie można bez żadnych utrudnień spędzać urlop na plaży. W Turcji przy temperaturze na poziomie 10 st. C jest to w zasadzie niemożliwe.

"Klienci cenią sobie za to niską cenę w porównaniu do wysokiego standardu wypoczynku w luksusowych hotelach ze spa – większość rezerwacji do Turcji to bowiem hotele 5* z wyżywieniem all inclusive. Obecnie najtańsze oferty to ok. 2500 zł od osoby" – dodał przedstawiciel Travelplanet.pl.

Boże Narodzenie na nartach? Takie plany ma niewielu

Z analizy multiagenta wynika, że zaledwie 2 proc. wszystkich rezerwacji na okres Bożego Narodzenia stanowią wyjazdy narciarskie. Najpopularniejsze są Val di Sole, Ankogel – lodowiec Moeltall, Ski Juvel czy Wilder Kaiser Brixental w Tyrolu. Klienci najczęściej wybierają tu wyżywienie HB (śniadania i obiadokolacje), a na miejsce dojeżdżają własnymi samochodami. Ceny takich pobytów zaczynają się od ok. 1800 zł. Nawet o 400-500 zł taniej jest na początku grudnia lub stycznia, czyli w niższym sezonie.

Gdzie jeszcze Polacy chętnie spędzą Boże Narodzenie? Tuż za podium znalazł się Cypr, ze średnią ceną 2724 zł od osoby. Tuż za nim uplasowała się Malta, za którą trzeba zapłacić 2556 zł od osoby. Dużym zainteresowaniem cieszy się także egzotyka. Polacy najchętniej wybierają kolejno Zanzibar (8748 zł), Zjednoczone Emiraty Arabskie (6080 zł) i Dominikanę (10986 zł).