Turysci.pl > Na topie > O Polsce znów jest głośno. Wszystko za sprawą prestiżowego rankingu
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 14.11.2023 18:03

O Polsce znów jest głośno. Wszystko za sprawą prestiżowego rankingu

Kraków
Fot. Shutterstock/praszkiewicz

Zima to nie najlepszy czas na podróże. Jest jednak jeden powód, dla którego miliony turystów na całym świecie ruszają wówczas w trasę. Mowa oczywiście o jarmarkach bożonarodzeniowych.

Magia świąt nigdzie nie ma tak wielkiej mocy, jak na jarmarku bożonarodzeniowym. Choć tradycja ta zaczęła się setki lat temu w Austrii, to z biegiem czasu opanowała cały świat. Wyjątkowe imprezy organizowane są w Niemczech, we Włoszech, ale również w Kanadzie, USA, czy Azji. CNN Travel postanowiło przyjrzeć się uważnie świątecznym imprezom pod gołym niebem i stworzyć specjalny ranking.

Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe? Austria, Szwajcaria i Francja otwierają zestawienie

Według dziennikarzy CNN najpiękniejszy jarmark świąteczny świata znajduje się w Wiedniu. Ale znalezienie go może nie być tak łatwe, jak się wydaje. W stolicy Austrii organizowanych jest bowiem ok. 20 jarmarków. Jednak ten najlepszy znajduje się przed ratuszem (Rathausplatz) i nosi nazwę Wiener Christkindlmarkt. Oprócz tradycyjnych potraw i wyrobów można tam znaleźć m.in. ogromne lodowisko, czy słynne Drzewo Serc – klon ozdobiony setkami błyszczących serc.

Na drugim miejscu znalazła się szwajcarska Bazylea. Jarmark składa się tutaj z ok. 150 straganów, na których nie brakuje przypraw, przysmaków, czy ozdób świątecznych. Rodziny uwielbiają odwiedzać tutaj Munsterplatz, gdzie można bawić się w bajkowym bożonarodzeniowym lesie. Dzieci mają tam możliwość dekorowania świec i pierników, albo przejażdżki świątecznym pociągiem.

Podium uzupełnił jarmark, którego historia sięga 1570 roku. Mowa tu o wydarzeniu we francuskim Strasburgu, gdzie na odwiedzających czekają prawdziwe alzackie przysmaki. Jarmark otwierany jest tutaj w ok. 10 lokalizacjach, jednak ten najciekawszy można znaleźć na wyspie Grande Île. Uliczki rozświetlają tutaj tysiące lampek.

Polski jarmark doceniony przez CNN. Znajdziesz go w Krakowie

W długim zestawieniu znalazło się również miejsce dla jednego z polskich jarmarków. Ku zaskoczeniu wielu osób, wyróżnienia nie doczekała się impreza w Gdańsku, czy we Wrocławiu, a ta organizowana w Krakowie. We wpisie podkreślono, że impreza organizowana na Rynku Głównym u stóp Bazyliki Mariackiej jest jedną z największych w Europie.

CNN podkreśliło, że o uroku jarmarku świadczą nie tylko bliskość zabytkowej świątyni, czy renesansowych Sukiennic. Na poszczególnych stanowiskach nie brakuje lokalnych przysmaków – m.in. kiełbasy, czy ręcznie robionych upominków i innych smakołyków. Dziennikarze zwrócili również uwagę na tradycję robienia szopek i związany z nią konkurs dla uczniów i artystów.

Dodajmy, że krakowski jarmark rozpocznie się już 24 listopada i potrwa do 1 stycznia. Warto więc zaplanować krótki wyjazd, żeby osobiście móc doświadczyć tego wyjątkowego wydarzenia nieopodal zamku na Wawelu.

Czechy i Estonia również docenione

W zestawieniu doceniono również wydarzenia organizowane przez naszych bliższych i dalszych sąsiadów. Planując grudniowe wyjazdy, z pewnością warto wziąć pod uwagę wyjazd do czeskiej Pragi. Mniejsze i większy jarmarki organizowane są tu na każdym placu, jednak te najpiękniejsze można znaleźć na Rynku Starego Miasta i Placu Wacława, które dzieli zaledwie kilka minut spacerem.

Wyróżnienie otrzymały również dwa inne miejsca, które w ostatnich latach Polacy odwiedzają coraz chętniej. Zdaniem dziennikarzy CNN podczas grudniowych wyjazdów warto odwiedzić jarmark bożonarodzeniowy w Tallinie, stolicy Estonii. To właśnie tam od 1441 roku można podziwiać Drzewo Tallina.

Mówiąc o jarmarkach, nie sposób nie wspomnieć o imprezie organizowanej w jednym z ulubionych krajów Polaków, czyli w Chorwacji. Na szczególną uwagę zasługuje impreza organizowana w Zagrzebiu, która aż trzykrotnie byłą wybierana najlepszym jarmarkiem w Europie. Jednak jak niedawno podkreślała w rozmowie z Turyści.pl Małgorzata Kowalska, dyrektor Polskiego Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej, na całym wybrzeżu nie brakuje podobnych imprez.