Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Serce Riwiery Tureckiej zaledwie 3 godziny lotu z Polski. Najniższe ceny gwarantowane
Jakub Mazurkiewicz
Jakub Mazurkiewicz 11.05.2024 15:53

Serce Riwiery Tureckiej zaledwie 3 godziny lotu z Polski. Najniższe ceny gwarantowane

Antalya
Fot. Oleg Elkov / Shutterstock.com

Turcja króluje podczas wakacyjnych wyborów Polaków. Regionem, który cieszy się największym zainteresowaniem, jest malowniczo położona Riwiera Turecka. Najczęściej wybieranymi kurortami są Alanya, Side, Belek, Kemer - przepiękne położone wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego miejscowości. Jednak równie wartym uwagi miejscem, jest największe na Riwierze Tureckiej miasto - Antalya.
 

Z czego słynie Antalya?

Antalya jest największym miastem Riwiery Tureckie i jednym z największych w Turcji. Liczba ludności na rok 2021 wynosiła ponad 2,6 mln mieszkańców, co sprawia, że miasto znajduje się na 5. miejscu pod względem populacji w kraju. Położenie nad Morzem Śródziemnym sprawia, że turyści często decydują się spędzić swój urlop właśnie tam.

Zdecydowaną przewagę nad pozostałymi kurortami zapewnia Antalyi lotnisko. Już w niecałe trzy godziny dolecimy w Warszawy bezpośrednio do stolicy Riwiery Tureckiej. Decydując się przykładowo na wczasy w oddalonej o 120 km Alanyi, musimy liczyć się z tym, że niemal drugie tyle czasu spędzimy w autokarze podczas transferu. 

Czy warto jechać do Antalyi w październiku?

Miłośnicy wysokich temperatur śmiało mogą wybierać się w rejony Riwiery Tureckiej w szczycie sezonu. Średnie temperatury w lipcu wynoszą ok. 33 stopnie Celsjusza. Brzmi zachęcająco, jednak osoby, które niezbyt dobrze znoszą upały, śmiało mogą wybrać się przed lub tuż po zakończeniu sezonu.

Czytaj więcej: Biorę truskawki, bezy, śmietanę i robię legendarny angielski deser. Cała rodzina prosi o jeszcze

Turystów jest wtedy zdecydowanie mniej, a termometry w maju i w październiku średnio wskazują ok. 25 stopni. Śmiało można wybrać się nawet późną jesienią - temperatura jest optymalna zarówno do plażowania jak i do zwiedzania okolicznych atrakcji, a tych jest co niemiara!

Największe atrakcje Antalyi

Przede wszystkim koniecznie trzeba odwiedzić stare miasto (Kaleici) oddzielone od pozostałej części miejscowości zabytkowymi murami obronnymi. Starówkę otwiera Brama Hadriana - łuk triumfalny zbudowany na cześć rzymskiego cesarza. Zabytek liczy niemal 2 tys. lat! Nieopodal starego miasta znajdziemy zabytkowy port i liczne zacumowane tam “pirackie” statki wycieczkowe, wybierając się w rejs, możemy zobaczyć, jak pięknie prezentuje się miasto od strony morza.

Na pasjonatów archeologi czeka także zdecydowanie najciekawsze muzeum archeologiczne w Turcji - Antalya Arkeoloji Muzesii. Najstarsze eksponaty, jakie możemy tam podziwiać, uchowały się z epoki brązu. 

Czytaj więcej:  Ten lotniskowy trik musi znać każdy Polak. Zaoszczędzisz setki złotych!