Turysci.pl
plane-gcd2339e11 1280

fot. Pixabay/ ThePixelman (zdjęcie ilustracyjne)

Samoloty Ryanair omal nie zderzyły się na pasie startowym. Po dwóch latach lotnisko w Maladze przedstawiło raport

5 Lutego 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Dwa lata temu na pasie startowym lotniska w Maladze w Hiszpanii, doszło do zdarzenia, które śledczy nazwali "poważnym incydentem" — dwa samoloty linii Ryanair z łącznie 400 pasażerami cudem uniknęły kolizji. W specjalnym raporcie ujawniono szczegóły śledztwa.

11 września 2019 r. samolot Ryanair lecący z Hamburga ze 196 osobami na pokładzie szykował się do lądowania w Maladze, a inny samolot Ryanair ze 185 pasażerami przygotowywał się do startu do Liverpoolu. Tego dnia omal nie doszło do katastrofy.

Samoloty omal się nie zderzyły przez błąd kontrolera

Hiszpański urząd lotnictwa cywilnego przeprowadził oficjalne dochodzenie, które wykazało, że kontroler ruchu lotniczego w Maladze zezwolił na lądowanie samolotu Ryanair w tym samym czasie, gdy inny samolot tego przewoźnika otrzymał pozwolenie na wejście na ten sam pas startowy i start.

Odległość między dwoma samolotami Ryanaira wynosiła zaledwie 16 proc. zalecanego marginesu bezpieczeństwa — 520 m. Warto podkreślić, że powinna ona wynosić co najmniej 3200 m.

Załoga startującego samolotu Ryanair przed wejściem na pas startowy poinformowała kontrolera, że ​​widzi światła dwóch nadlatujących samolotów, jednak nie może ocenić, jak daleko się znajdują. Mimo to otrzymali pozwolenie na natychmiastowy start.

Kontroler nie poinformował załogi startującego samolotu, że inna maszyna zbliża się do lądowania. Piloci zdecydowali się na kontynuowanie lądowania, ponieważ w przeciwnym razie naraziliby samolot na jeszcze większe niebezpieczeństwo.

Według raportu kontroler ruchu lotniczego nie rozpoznał "nadchodzącego niebezpieczeństwa". Dlatego polecił załodze samolotu kontynuowanie podejścia do lądowania nie informując o tym samolotu, który miał wystartować.

To nie był pierwszy taki incydent

Warto wspomnieć, że port lotniczy w Maladze jest jednym z najbardziej ruchliwych lotnisk w Hiszpanii, przez które przed pandemią COVID-19 przez w ciągu roku przewijało się nawet 20 mln pasażerów.

Co więcej, w ciągu ostatnich kilku lat na lotnisku w Maladze dochodziło już do podobnych incydentów. Z tego powodu hiszpański urząd lotnictwa cywilnego wydał dwa pilne zalecenia dotyczące bezpieczeństwa.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Onet

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Zasady wjazdu do Turcji. Na co przygotować się przed wylotem?

Czytaj więcej >

Europa

Włosi nie chcą turystów z Rosji. Ogłoszono zawieszenie wydawania wiz

Czytaj więcej >
plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >

Europa

Tornado w niemieckim Paderborn. Niszczyło wszystko na swej drodze

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy przesiadają się do pociągów. Sposób na zaoszczędzenie na paliwie

Czytaj więcej >