Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Samolot lądował bez podwozia. Pasażerowie w popłochu awaryjnie opuszczali pokład
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 29.06.2023 12:01

Samolot lądował bez podwozia. Pasażerowie w popłochu awaryjnie opuszczali pokład

Ewakuacja samolotu
fot. Canva/Twitter

W środę 28 czerwca Internet obiegły zdjęcia z bardzo nietypowego lądowania samolotu. Maszyna bowiem zetknęła się z ziemią bez otwartego przedniego koła. Na pokładzie znajdowało się ponad 100 pasażerów. 

Do niebywałego incydentu doszło na lotnisku w amerykańskim Charlotte w Karolinie Północnej. Boeing 717 bezpiecznie wylądował na pasie lotniskowym, uwagę jednak przykuwa brak wysuniętego przedniego koła. 

Samolot lądował bez podwozia

Na pokładzie samolotu linii lotniczych Delta znajdowało się dwóch pilotów, trzech stewardów oraz 96 pasażerów. Maszyna wystartowała z Atlanty i zmierzała w kierunku Karoliny Północnej. Na lotnisku w Charlotte samolot - mimo braku wysuniętego koła - bezpiecznie wylądował na pasie startowym.

Pasażerowie wraz z załogą pokładową opuścili samolot… zjeżdżając z dmuchanych zjeżdżalni. Następnie zostali przetransportowani na terminal lotniska. 

Oświadczenie linii lotniczej

"Chociaż jest to rzadkie zjawisko, załogi lotnicze Delty szkolą się intensywnie, aby bezpiecznie radzić sobie w wielu scenariuszach, a lot 1092 wylądował bezpiecznie bez zgłoszonych obrażeń” - napisano w oświadczeniu linii lotniczych Delta. 

“Naszym następnym celem jest zaopiekowanie się naszymi pasażerami podczas tego lotu, w tym odzyskanie ich bagażu i bezpieczny transport do miejsca docelowego. Przepraszamy naszych klientów za to, czego doświadczyli" - dodano.

Załoga pokładowa zareagowała na czas

- Załoga powiedziała nam, że jest problem z podwoziem i poinstruowała nas, abyśmy przejrzeli informacje dotyczące bezpieczeństwa - poinformował dziennikarzy z Channel 9 jeden z pasażerów pamiętnego lotu. 

- Raz zeszliśmy nisko, a potem znowu się wznieśliśmy. Za drugim razem trzymaliśmy się mocno, ale lądowanie było gładkie. Żadnych trzasków ani nawet głośnych dźwięków. Byliśmy z tyłu, więc może dlatego. Wszystkich ewakuowano trapami. Załoga i piloci byli wspaniali! - dodał inny pasażer.