Turysci.pl
Utrudnione lądowanie samolotu

Unsplash.com/HAL9001 (zdjęcie ilustracyjne)

Lądowanie z asystą na polskim lotnisku. Interwencja służb

19 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Adrian Rybak

Udostępnij:

Samolot, który leciał z Malty do Katowic, miał niespokojne lądowanie na polskim lotnisku. Piloci zauważyli problem z ciśnieniem w kabinie i poprosili o lądowanie z asystą. Na pokładzie było 16 osób.

Samolot lądował z utrudnieniami w poniedziałek 18 stycznia na lotnisku Katowice Airport. Powodem była dekompresja, czyli utrata ciśnienia w kabinie. Na lotnisku pojawili się funkcjonariusze straży pożarnej.

Niespokojne lądowanie samolotu w Katowicach

Był to samolot czarterowy Saab 340 holenderskich linii lotniczych. W okolicach granic polsko-słowackiej piloci zauważyli problemy z ciśnieniem w kabinie, co mogło spowodować utrudnienia podczas lądowania. Zdecydowano się więc na pomoc. 

- Nasza lotniskowa służba ratunkowo-gaśnicza zawiadomiła powiatowe centrum zarządzania kryzysowego w Tarnowskich Górach, w stronę lotniska ruszyła m.in. Państwowa Straż Pożarna – powiedział Piotr Adamczyk z Katowice Airport. 

- Lądowanie odbyło się przy asyście lotniskowej służby ratunkowo-gaśniczej, bezpiecznie, bez problemów. Na pokładzie było czterech członków załogi, dwunastu pasażerów i dwa psy, nikomu nic się nie stało - dodał. 

W rozmowie z portalem Turyści.pl rzecznik lotniska Ceza**ry Orzech zaznaczył, że nie było to lądowanie awaryjne, a jedynie lądowanie z asystą. Zdarzenie nie spowodowało też żadnych utrudnień na lotnisku oraz opóźnień w lotach.**

Katowice Airport jest jednym z największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 r. z siatki połączeń tego portu skorzystało 4,84 mln podróżnych, co było dotychczas rekordową liczbą. Jest ono również krajowym liderem jeśli chodzi o segment przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo.

GTL prognozowało, że w 2020 roku linie lotnicze przewiozą z i do Pyrzowic rekordowe 5,5 mln pasażerów, jednak plany te pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Kryzys wymusił konieczność weryfikacji prognoz ruchu i ostatecznie było to około 70 procent mniej podróżnych, niż w 2019 roku. Więcej o lotnisku w Katowicach przeczytasz tutaj.

Lotnisko w Pyrzowicach, fot. Wikipedia.org/ Frees (CC BY-SA 3.0)

Inne utrudnienie przy lądowaniu

Jakiś czas temu pisaliśmy, że do awaryjnego lądowania doszło na lotnisku w Gdańsku. Maszyną, w której doszło do awarii, była cessna, na pokładzie której znajdowały się trzy osoby, w tym dwóch członków załogi. Wszystko wydarzyło się 5 stycznia w okolicach godziny 13:00, kiedy we wieży kontroli lotów pojawiło się zgłoszenie o potrzebie lądowania.

- Na lotnisku doszło do awaryjnego lądowania samolotu cessna z trzema osobami na pokładzie, w tym dwoje z załogi. Samolot leciał z Moskwy do Niemiec i nad Gdańskiem jego pilot zgłosił problem związany z rozszczelnioną kabiną - powiedziała Agnieszka Michajłow, rzecznik lotniska w Gdańsku.

Na miejscu pojawiło się kilka wozów strażackich. Na szczęście interwencja ratowników nie była potrzebna, ponieważ całe lądowanie awaryjne zostało przeprowadzone odpowiednio i nic nikomu się nie stało.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Polsat News, Fly4Free

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >
Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta

Polska

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czytaj więcej >