Turysci.pl Na topie Nagrali, jak piorun uderza w samolot. Jak się zachować w podobnej sytuacji?
Fot. YouTube Valk Aviation (screen)

Nagrali, jak piorun uderza w samolot. Jak się zachować w podobnej sytuacji?

17 stycznia 2021
Autor tekstu: Mateusz Sidorek

Nie wszyscy podróżni zdają sobie sprawę z tego, że czasem – cześciej niż można sądzić – samolot zostaje trafiony przez piorun. Chociaż latające maszyny są odpowiednio przygotowane do latania w trudnych warunkach pogodowych, to jednak takie wyładowanie elektrostatyczne wciąż może być bardzo niebezpieczne dla całej podróży.

Jak wygląda sytuacja, gdy samolot zostaje trafiony piorunem, możemy zobaczyć na nagraniu, które pojawiło się na platformie YouTube. Materiał wideo opublikował użytkownik Valk Aviation, który pokazał maszynę lecącą na tle szarego nieba. W pewnym momencie widzimy piorun, który przechodzi po kadłubie samolotu.

Co się dzieje, gdy samolot zostaje trafiony przez piorun?

Najczęściej samolot przyciąga błyskawice z powodu krawędzi natarcia, które znajdują się bezpośrednio na skrzydłach maszyny. Dlatego pasażerowie, którzy podczas lotu doświadczyli uderzenia piorunem, mogli zaobserwować światło na końcach skrzydeł.

Chociaż burze nadal zagrażają samolotom, to na szczęście mnóstwo maszyn obecnie wyposażonych jest w specjalny system undefinedochrony przeciwpiorunowej. Zdarza się, że uderzenie błyskawicą skutkuje namagnesowaniem fragmentu kadłuba i poszycia.

Od lat sposoby na zabezpieczanie samolotów przed piorunami ulegały zmianom. Starsze maszyny zostały wyposażone w odpowiednio grube metalowe części. Ta warstwa ochronna nie dopuszczała do zniszczenia wewnętrznych części.

Dzisiaj natomiast podczas produkcji samolotów zwraca się uwagę na takie rzeczy jak ekranowanie, uziemienie oraz tłumienie przepięć na częściach elektronicznych znajdujących się bezpośrednio pod i nad kadłubem samolotu.

Producenci też w trakcie tworzenia maszyn sprawdzają, czy używane materiały są odpowiednio odporne na uderzenia piorunów. Warto jednak zaznaczyć, że większość uderzeń pozostaje nieodczuwalnych zarówno dla pilota, jak i pasażerów, nie przynosząc fatalnych skutków.

Nie każdy samolot był odpowiednio przygotowany

Niestety nie każdy samolot przeszedł z sukcesem uderzenie piorunem. Dzisiejsze przygotowanie maszyn i zminimalizowanie incydentów związanych z błyskawicami to zasługa odnotowywania tragedii i wyciągania wniosków.

Zarówno znanym, jak i tragicznym przykładem jest samolot Pan Am, który po uderzeniu piorunem eksplodował. Powodem były unoszące się opary paliwa, które się zapaliły. Po tym producenci wzmocnili konstrukcję zbiorników na paliwa, by były odporne na przepalenia.

Dzięki uważnej pracy producentów i linii lotniczych jedynie 8 na 3000 incydentów z uderzeniem pioruna miało poważniejsze konsekwencje dla bezpieczeństwa lotów. Na szczęście dzisiaj zjawisko trafienia maszyny przez błyskawicę nie stanowi wielkiego zagrożenia dla podróżnych oraz pilota.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy o niesamowitej historii biznesmena, który stracił dwie walizki podczas lotu. Przewoźnik zgubił bagaż o wartości ponad miliona dolarów. Po 13 latach walki w sądzie, mężczyzna wygrał odszkodowanie. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Interia.pl

Obserwuj nas w
autor
Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy