Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Rzadkie znalezisko w Polsce. W całej Europie jest ich tylko 30
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 25.03.2024 17:34

Rzadkie znalezisko w Polsce. W całej Europie jest ich tylko 30

Kościół w Opatowie
Fot. Canva/Thomas Ioannes

Unikatowe znalezisko w województwie świętokrzyskim sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Takie przedmioty są niezwykle rzadkie. Na całym kontynencie znanych jest ich zaledwie ok. 30. Archeolog dr. hab. Marek Florek z WUOZ w Sandomierzu przyznał, że to pozostałości po Celtach zamieszkujących większą część Europy.

“Grupy Celtów dotarły również na ziemie polskie, osiedlając się m.in. w okolicach Krakowa, nad górnych Sanem i na Kujawach. Przynieśli tutaj szereg osiągnięć cywilizacji śródziemnomorskiej, m.in. zaawansowane techniki obróbki żelaza, koło garncarskie, nieznane wcześniej narzędzia rolnicze oraz używanie pieniędzy w transakcjach handlowych” - poinformował badacz. 

Niezwykła moneta celtycka. Znalezisko w okolicach Opatowa

Złotą monetę celtycką tzw. stater typu krakowskiego odnalazł na terenie gminy Wojciechowice w powiecie opatowskim Kamil Bilski ze Stowarzyszenia “Wspólne Dziedzictwo” z Opatowa. Znalezisko od razu zostało przekazano do sandomierskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków (WUOZ).

Archeolog dr. hab. Marek Florek z WUOZ poinfomował, że tego typu monety, wzorowane na greckich staterach, wybijali Celtowie, czyli lud, który zamieszkiwał sporą część Europy, od Półwyspu Iberyjskiego, przez tereny Francji, Szwajcarii, Bałkanów, po południowe Niemcy oraz Czechy i Słowację. 

Czytaj też: Pogoda na Wielkanoc zaskoczy. Polacy będą zachwyceni

30 monet celtyckich w całej Europie

“Monety takie są niezwykle rzadkie - z całej Europy znanych jest ich jedynie ok. 30, w całej większości znalezionych w okolicach Krakowa, ponadto w innych częściach Polski i Ukrainie, zaś pojedyncze egzemplarze na terenie Niemiec, Czech, Słowacji i Chorwacji - powiedział archeolog.

Stater znaleziony niedaleko Opatowa waży 6,29 g. Ma średnicę 16,5 mm i grubość 2 mm. To już kolejna tego typu moneta znaleziona w tych okolicach. Na podobną natrafiono kilka lat temu, choć wykonana ze stopu zawierającego w głównej mierze srebro. 

Celtowie w Polsce

Jak twierdzi badacz, takie znaleziska mogą świadczyć o tym, że w okolicach Opatowa oraz Sandomierza przebywają grupy Celtów. “Zainteresowanie Celtów okolicami Opatowa wynikało zapewne nie tylko z tego, że tędy prowadziły szlaki komunikacyjne łączące okolice Krakowa z Kujawami, ale chyba przede wszystkim z możliwościami dostępu do znajdujących się na obrzeżach Gór Świętokrzyskich złóż rud żelaza” - dodał archeolog.

Źródło: PAP