Rząd zmienił zdanie w sprawie tarczy

fot. pixabay.com/hans

Nagła decyzja rządu. Kolejni właściciele obiektów turystycznych dostaną wsparcie

16 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Które przedsiębiorstwa mogą otrzymać pomoc

  • Kto zostanie dopisany do listy

  • Co obejmuje tarcza branżowa

Rząd nareszcie wysłuchał właścicieli firm, które zajmują się krótkoterminowym wynajmem domków i pokoi. Do tej pory na pomoc mogły liczyć jedynie hotele i pensjonaty, mimo tego, że baza noclegowa w Polsce w dużej mierze składa się z prywatnych kwater. Wszystko wskazuje na to, że tysiące Polaków otrzyma dodatkowe wsparcie. 

Rząd pracuje nad nową listą wspieranych biznesów

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii, Olga Semeniuk, poinformowała w sobotę o projekcie nowej listy przedsiębiorców, którzy będą mogli skorzystać z pomocy tarczy antykryzysowej.

Rządowy zespół zarządzania kryzysowego właśnie pracuje nad listą dodatkowych kodów PKD (Polska Klasyfikacja Działalności), która ma być weryfikowana w przyszłym tygodniu.

- Już wiadomo, że w pomoc z tarczy branżowej zostaną dodatkowo włączeni przedsiębiorcy prowadzący działalność określoną kodem 55.20.Z - wskazała wiceminister na konferencji prasowej.

Fot. Domek w górach/ pxhere.com

Kolejne obiekty noclegowe trafią na listę

Do tej pory na liście kodów PKD objętych pomocą z tarczy antykryzysowej znajdowało się ok. 40 pozycji. Były to hotele i pensjonaty, lecz zabrakło innych firm zajmujących się najmem krótkoterminowym, z którego korzystają turyści. Przedsiębiorcy już liczą straty w tym sezonie.

- Dodatkowe kody będą ustalane w przyszłym tygodniu, na podstawie propozycji przedłożonych przez wicepremiera Jarosława Gowina – podkreśliła Semeniuk.

Semeniuk przypomniała też o tym, że tarcza branżowa będzie przedłużona o dwa miesiące. W piątek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin powiedział, w ramach tarczy za grudzień i styczeń przedsiębiorcy otrzymają łącznie 7 mld zł.

Postojowe i zwolnienia ze składek ZUS

Tarcza branżowa stanowi pakiet dla firm, które zostały objęte najcięższymi obostrzeniami podczas drugiej fali pandemii. Głównie dotyczy branży restauracyjnej, turystycznej i handlowej.

Do tej pory o wsparcie mogły się ubiegać firmy reprezentujące branże: gastronomiczną, turystyczną, sportową (fitness, siłownie, rekreacja, uzdrowiska), kulturalno-rozrywkową (estradową, targową, fotograficzną, filmową, muzealną), sprzedaży detalicznej (targowiska, bazary), transportową, edukacyjną, cateringową oraz usług pralniczych.

W ramach tarczy można skorzystać ze świadczenia postojowego, zwolnienia z ZUS, tzw. małej dotacji do 5 tys. zł oraz dofinansowania miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w wysokości 2 tys. zł w przeliczeniu na cały etat. Jeśli więcej obiektów otrzyma pomoc, być może zrezygnują z przyjmowania turystów mimo zakazu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: money.pl