Turysci.pl
rząd ogłosił obostrzenia na Pomorzu

fot. pixabay.com/drzalek83

Zamykają hotele w kolejnym regionie Polski. Trudna sytuacja turystyki w woj. pomorskim

8 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Rząd potwierdził wprowadzenie lockdownu w kolejnym regionie Polski. Decyzję potwierdził minister zdrowia, Adam Niedzielski, podczas piątkowej konferencji prasowej, która odbyła się po godzinie 14:00. W województwie pomorskim zostanie ponownie zamknięta m.in. branża turystyczna - hotele, obiekty noclegowe oraz atrakcje dla turystów i mieszkańców: sauny, baseny, teatry, kina i obiekty sportowe. Przedłużone o tydzień zostaną też obostrzenia na Warmii i Mazurach.

Zgodnie z decyzją rządu, od soboty 27 lutego zamknięta pozostaje m.in. branża turystyczna w województwie warmińsko-mazurskim, a wkrótce takie zasady wprowadzone zostaną w kolejnym regionie w Polsce. 

Rząd potwierdził nowe obostrzenia

Jak podczas piątkowej konferencji prasowej ogłosił minister zdrowia, Adam Niedzielski, województwo pomorskie również zostanie objęte specjalnymi zakazami - takimi samymi jakie obecnie obowiązują na Warmii i Mazurach. Decyzja motywowana jest zwiększającą się liczbą przypadków zakażeń koronawirusem w tym regionie. 

Przedstawiciel rządu potwierdził, że lockdown dotyczył będzie hoteli, innych obiektów noclegowych, kin, teatrów, obiektów sportowych, basenów, saun oraz galerii handlowych. 

Ogłoszono również przedłużenie obowiązujących już restrykcji w województwie warmińsko-mazurskim do 20 marca. Pierwotnie miały być ważne do 14 marca. W związku z tą decyzją zamknięte pozostaną baseny, sauny, hotele i inne obiekty noclegowe. 

Polacy skorzystają z nowych połączeń kolejowych

Nowe trasy pociągów, w tym na turystycznych trasach. Pojedziemy m.in. do Trutnova czy Adrspachu

CZYTAJ DALEJ

Podobnie jak w przypadku Warmii i Mazur, takie działanie zupełnie zamrozi pomorską branżę turystyczną i doprowadzić może do poważnego kryzysu przedsiębiorców. Nad morzem sezon wysoki przypada na wakacje letnie, a przez resztę roku hotelarze zarabiają zdecydowanie mniej. 

Przez lockdown zostaną zupełnie pozbawieni przychodów, które wpływać i tak zaczęły do ich kieszeni dopiero po warunkowym otwarciu biznesów, co umożliwiono 12 lutego. Minister podkreślił również, jak istotne jest przestrzeganie obostrzeń w czasie nadchodzącego weekendu, na co wpływ może mieć także zainteresowanie turystycznymi wyjazdami w wolnych dniach.

Co się działo na polskiej granicy? Tysiące osób zawróciło, 1500 funkcjonariuszy, 23 tysiące kontroliCzytaj dalej

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO
[EMBED-3203]

Hotelarze i eksperci turystyczni z województwa warmińsko-mazurskiego podkreślali, że problemem było nie tylko samo zamknięcie obiektów noclegowych, ale również opublikowanie rozporządzenia na kilka godzin przed jego wejściem w życie, co doprowadziło do wielu problemów

Tym razem sytuacja ma wyglądać jednak inaczej. Już podczas czwartkowej konferencji władze podkreślały, że nie chcą wprowadzać obostrzeń od soboty 6 marca, by dać przedsiębiorcom więcej czasu na przygotowania.

Ostatecznie rząd nie zdecydował się na wprowadzenie lockdownu w najbliższych dniach, a dopiero od 13 marca. Pozostaje jedynie pytanie, o ile wcześniej tym razem w Dzienniku Ustaw opublikowane zostanie odpowiednie rozporządzenie.

Zaprezentowane na dzisiejszej konferencji prasowej decyzje zapadły na spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które zwołane zostało w piątek o godzinie 10:00. 

Przypomnijmy, że w pozostałych regionach Polski hotele i branża turystyczna pozostają otwarte, ale pod pewnymi warunkami. Obiekty noclegowe wynajmować tam mogą 50 proc. dostępnych pokoi, zamknięte muszą pozostać także restauracje hotelowe. Możliwa jest wyłącznie usługa room service Ponadto goście przestrzegać muszą zasad reżimu sanitarnego. 

Minister zdrowia podkreślił, że zasady funkcjonujące w pozostałych województwach, nieobjętych lockdownem, zostają przedłużone do 28 marca. W cyklu tygodniowym jednocześnie mają być przedstawiane ewentualne regulacje obostrzeń w poszczególnych województwach, w zależności od sytuacji epidemicznej. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Turystka utknęła podczas śnieżycy w drodze do Doliny Pięciu Stawów Polskich

Czytaj więcej >

Polska

Zagrożenie lawinowe w polskich górach. KPN zamyka dwa szlaki

Czytaj więcej >

Polska

Alert RCB w 6 województwach. Podróżni muszą zachować ostrożność

Czytaj więcej >

Polska

Zakopane. Policja aresztowała parę podróżującą z dzieckiem. Okradli pensjonat i innych turystów

Czytaj więcej >

Polska

Od dzisiaj wchodzą w życie nowe restrykcje na granicach. "Praktycznie nie dotykają osób w pełni zaszczepionych"

Czytaj więcej >

Polska

Narciarze już mogą ruszać na stoki. Wyciąg w Bukowinie został otwarty

Czytaj więcej >