Turysci.pl
rząd ogłosił obostrzenia na Pomorzu

fot. pixabay.com/drzalek83

Zamykają hotele w kolejnym regionie Polski. Trudna sytuacja turystyki w woj. pomorskim

8 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Rząd potwierdził wprowadzenie lockdownu w kolejnym regionie Polski. Decyzję potwierdził minister zdrowia, Adam Niedzielski, podczas piątkowej konferencji prasowej, która odbyła się po godzinie 14:00. W województwie pomorskim zostanie ponownie zamknięta m.in. branża turystyczna - hotele, obiekty noclegowe oraz atrakcje dla turystów i mieszkańców: sauny, baseny, teatry, kina i obiekty sportowe. Przedłużone o tydzień zostaną też obostrzenia na Warmii i Mazurach.

Zgodnie z decyzją rządu, od soboty 27 lutego zamknięta pozostaje m.in. branża turystyczna w województwie warmińsko-mazurskim, a wkrótce takie zasady wprowadzone zostaną w kolejnym regionie w Polsce. 

Rząd potwierdził nowe obostrzenia

Jak podczas piątkowej konferencji prasowej ogłosił minister zdrowia, Adam Niedzielski, województwo pomorskie również zostanie objęte specjalnymi zakazami - takimi samymi jakie obecnie obowiązują na Warmii i Mazurach. Decyzja motywowana jest zwiększającą się liczbą przypadków zakażeń koronawirusem w tym regionie. 

Przedstawiciel rządu potwierdził, że lockdown dotyczył będzie hoteli, innych obiektów noclegowych, kin, teatrów, obiektów sportowych, basenów, saun oraz galerii handlowych. 

Ogłoszono również przedłużenie obowiązujących już restrykcji w województwie warmińsko-mazurskim do 20 marca. Pierwotnie miały być ważne do 14 marca. W związku z tą decyzją zamknięte pozostaną baseny, sauny, hotele i inne obiekty noclegowe. 

Polacy skorzystają z nowych połączeń kolejowych

Nowe trasy pociągów, w tym na turystycznych trasach. Pojedziemy m.in. do Trutnova czy Adrspachu

CZYTAJ DALEJ

Podobnie jak w przypadku Warmii i Mazur, takie działanie zupełnie zamrozi pomorską branżę turystyczną i doprowadzić może do poważnego kryzysu przedsiębiorców. Nad morzem sezon wysoki przypada na wakacje letnie, a przez resztę roku hotelarze zarabiają zdecydowanie mniej. 

Przez lockdown zostaną zupełnie pozbawieni przychodów, które wpływać i tak zaczęły do ich kieszeni dopiero po warunkowym otwarciu biznesów, co umożliwiono 12 lutego. Minister podkreślił również, jak istotne jest przestrzeganie obostrzeń w czasie nadchodzącego weekendu, na co wpływ może mieć także zainteresowanie turystycznymi wyjazdami w wolnych dniach.

Co się działo na polskiej granicy? Tysiące osób zawróciło, 1500 funkcjonariuszy, 23 tysiące kontroliCzytaj dalej

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO
[EMBED-3203]

Hotelarze i eksperci turystyczni z województwa warmińsko-mazurskiego podkreślali, że problemem było nie tylko samo zamknięcie obiektów noclegowych, ale również opublikowanie rozporządzenia na kilka godzin przed jego wejściem w życie, co doprowadziło do wielu problemów

Tym razem sytuacja ma wyglądać jednak inaczej. Już podczas czwartkowej konferencji władze podkreślały, że nie chcą wprowadzać obostrzeń od soboty 6 marca, by dać przedsiębiorcom więcej czasu na przygotowania.

Ostatecznie rząd nie zdecydował się na wprowadzenie lockdownu w najbliższych dniach, a dopiero od 13 marca. Pozostaje jedynie pytanie, o ile wcześniej tym razem w Dzienniku Ustaw opublikowane zostanie odpowiednie rozporządzenie.

Zaprezentowane na dzisiejszej konferencji prasowej decyzje zapadły na spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które zwołane zostało w piątek o godzinie 10:00. 

Przypomnijmy, że w pozostałych regionach Polski hotele i branża turystyczna pozostają otwarte, ale pod pewnymi warunkami. Obiekty noclegowe wynajmować tam mogą 50 proc. dostępnych pokoi, zamknięte muszą pozostać także restauracje hotelowe. Możliwa jest wyłącznie usługa room service Ponadto goście przestrzegać muszą zasad reżimu sanitarnego. 

Minister zdrowia podkreślił, że zasady funkcjonujące w pozostałych województwach, nieobjętych lockdownem, zostają przedłużone do 28 marca. W cyklu tygodniowym jednocześnie mają być przedstawiane ewentualne regulacje obostrzeń w poszczególnych województwach, w zależności od sytuacji epidemicznej. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Podobne artykuły

lotnisko w Modlinie może mieć nowego inwestora

Polska

Francuska grupa chce kupić część akcji lotniska w Modlinie. PPL krytykuje władze Mazowsza

Czytaj więcej >
hotel Elbląg przechodzi do Focus Hotels

Polska

Grupa Focus Hotels wydzierżawiła 4-gwiazdkowy hotel Elbląg

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >

Polska

Kontrole na południowej granicy Polski. Ponad 14,5 tys. osób bez wymaganych testów

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >