Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Ryanair wydał pilny komunikat do pasażerów. Na pokładzie wykryto chorobę zakaźną
Natalia Księżak
Natalia Księżak 26.05.2024 06:31

Ryanair wydał pilny komunikat do pasażerów. Na pokładzie wykryto chorobę zakaźną

ryanair samolot
fot. Redakcja Turyści

Chociaż bezpieczeństwo w każdej linii lotniczej to najwyższy priorytet, to nie zawsze jesteśmy się w stanie obronić przed wszystkim. Co robić, gdy na pokładzie zostanie wykryta choroba zakaźna? Ryanair wydał właśnie pilny komunikat dotyczący zdrowia dla pasażerów, którzy ostatnio lecieli przez Londyn. “Prosimy o szczególną czujność na objawy przez 21 dni, aż do 7 czerwca” - ogłosiła linia lotnicza. 

Z tymi chorobami nie można latać samolotem. Nie wsiądziesz na pokład

Latanie w dzisiejszych czasach traktujemy niemal jak szybką podróż komunikacją miejską. Z uwagi jednak na wyjątkowe warunki na pokładzie i duże skupisko ludzi, podczas lotu łatwo się zarazić. To, w jaki sposób pasażerowie zajmują swoje miejsca w samolotach ma ogromny wpływ na rozprzestrzenienie się chorób zakaźnych. W związku z tym linie lotnicze mogą wymagać od pasażerów aktualnych zaświadczeń lekarskich, ale w przypadku wątpliwości, mają też prawo poprosić o konsultacje służby medyczne. 

Na pokład nie zostaną wpuszczeni pasażerowie, którzy cierpią m.in. na:

Na pokładzie Ryanaira wykryto chorobę zakaźną

Niestety, do wykrycia choroby zakaźnej doszło u kilku pasażerów niedawnego lotu z Londynu. Health Service Executive (HSE) wydało ostrzeżenie dla pasażerów i załogi lotu Ryanair FR123, który odleciał z Gatwick do Dublina w zeszły czwartek o godzinie 20:10, informując, że mogli mieć kontakt z tą zakaźną chorobą - odrą.

Objawy odry obejmują przeziębienie, katar, kichanie, kaszel, bolące czerwone oczy, wysoką temperaturę powyżej 38°C oraz wysypkę. Światowa Organizacja Zdrowia WHO bije na alarm. W roku 2023 zakażeniu uległo około 42 200 osób, podczas gdy w całym roku 2022 było to 941. Najwięcej przypadków w Europie wykryto właśnie na terenie Wielkiej Brytanii. 

Co jest najniebezpieczniejsze podczas lotu?

Co zrobić, jeśli na pokładzie dojdzie już do zakażenia większej grupy pasażerów? „Jeśli rozwiną się u Ciebie te objawy, skontaktuj się z lekarzem. Zadzwoń wcześniej przed wizytą w jakimkolwiek miejscu opieki zdrowotnej, aby poinformować o swoich objawach, dzięki czemu mogą podjąć niezbędne środki zapobiegawcze, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby”- iformuje HSE. Czasem zdarza się również, że linie lotnicze same zadzwonią do nas z informacją (tak jak miało do miejsce podczas pandemii Covid-19).

Zakazić na pokładzie, możemy się nie tylko od innych. Przyjmuje się , że osoby z osłabionym układem odpornościowym powinny zdecydowanie unikać picia herbaty i kawy na pokładzie samolotu i wybierać jedynie wodę w butelce. Woda służąca do przygotowywania gorących napojów przez załogę nie pochodzi z butelek, lecz samolotowych zbiorników. Okazuje się, że niestety często nie spełnia ona podstawowych wymogów sanitarnych. Udowodniła to amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA – The Environmental Protection Agency),