Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Ryanair, Wizz Air czy EasyJet. Która linia lotnicza jest najlepsza?
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 17.03.2024 11:05

Ryanair, Wizz Air czy EasyJet. Która linia lotnicza jest najlepsza?

ryanair
Fot. Shutterstock/WDnet Creation

Brytyjski magazyn "Which?" przeprowadził ankietę wśród tysięcy pasażerów, pytając ich o ich opinie na temat komfortu, kosztów i poziomu obsługi w linii lotniczych Ryanair i EasyJet. Porównano m.in. ceną bagażu i jedzenia na pokładzie, czy ilość miejsca na nogi. Pasażerowie nie mieli litości i wytknęli szereg błędów..

Wnioski sugerują, że irlandzki przewoźnik... powinien się wstydzić, choć to nie on został uznany za najgorszą linię. Ryanair, Wizz Air czy EasyJet?  Która tania linia lotnicza jest najlepsza?

Odwołanie lotu Ryanair? Turystów częściej zaskakuje Wizz Air i EasyJet

W pierwszym z badanych przez magazyn "Which?" aspektów pojawiła się kwestia odwoływania lotów w ostatniej chwili, czyli w ciągu 24 godzin przed planowanym odlotem. Tutaj Ryanair nie wypadł najgorzej wśród tanich przewoźników - w okresie 12 miesięcy do września 2023 roku odwołał zaledwie 0,80 proc. połączeń. Z drugiej strony, easyJet odwołał  2 proc. lotów, a najgorzej wypadł Wizz Air. Według brytyjskiego urzędu lotniczego CAA, w tym samym okresie węgierski przewoźnik odwołał 3,28 proc. lotów na dzień przed startem.


Ryanair wypadł nieco lepiej także pod względem punktualności lotów. 62 proc. połączeń wykonanych przez ten irlandzki przewoźnik odbyło się punktualnie, czyli z maksymalnie 15-minutowym opóźnieniem w przypadku lądowania. easyJet miał nieco gorszy wynik - 60 proc. Obaj przewoźnicy odnotowali około 1 proc. połączeń, które opóźniły się o ponad trzy godziny. W przypadku Wizz Aira wynik wyniósł tylko 54 proc.

Ile kosztuje bagaż w Wizz Air i RyanAir? To zależy od sezonu

Różnice w ofercie bagażowej obu linii są zauważalne, choć dokładne ceny zależą od wybranej trasy. W przypadku easyJeta, umieszczenie podręcznej walizki w schowku nad głową kosztuje od 30 zł w górę, podczas gdy na stronie Ryanaira możemy przeczytać, że kosztuje to od 6 do 36 funtów za lot (około 30 - 181 zł). Irlandzki przewoźnik oferuje także możliwość dokupienia bagażu rejestrowanego o wadze 10 kg (od 12 do 30 funtów, czyli około 60-151 zł) lub 20 kg (od 19 do 60 funtów, czyli około 96-303 zł), podczas gdy brytyjski przewoźnik ma w ofercie bagaż o wadze 15 kg (od 39 zł), 23 kg (od 53 zł) i 32 kg (od 75 zł za 3 kg). Wszystkie ceny dotyczą rezerwacji online. Natomiast w przypadku Wizz Aira, za bagaż do 10 kg w sezonie niskim trzeba zapłacić od 39 do 256 zł, za 20 kg - od 59 do 339 zł, a za 32 kg - od 116 do 395 zł.

W ocenie, która linia lotnicza oferuje lepsze warunki, decydujące jest wybrane kryterium. Koszty są uzależnione od konkretnego połączenia, co oznacza, że w jednym przypadku oferta Ryanaira może być tańsza, a w innym easyJeta.

Czy jedzenie w samolocie jest za darmo? Szykujcie się na wydatki w Ryanairze

Jeśli mówimy o komforcie podczas podróży samolotem, rozumianym jako przestrzeń na nogi pomiędzy fotelami, Ryanair wypada nieznacznie lepiej. Według danych "The Telegraph" z zeszłego roku, uśredniona wartość tej przestrzeni we wszystkich samolotach w flocie Ryanaira wynosi 76 cm, podczas gdy w maszynach EasyJeta jest to 74 cm. Jednakże najmniej miejsca na nogi oferuje Wizz Air, gdzie średni "legroom" wynosi zaledwie 71 cm.


W kontekście oferty gastronomicznej na pokładzie, w Ryanairze najtańszy posiłek kosztuje 10,99 funta (około 55 zł) i składa się z kanapki/panini, napoju oraz przekąski (lub 11,99 funta za wersję z ciepłym daniem). W EasyJecie, z kolei, za zimny lub ciepły posiłek, napój i przekąskę płaci się 8,95 funta (około 45 zł) lub 11,50 funta (około 58 zł) w wersji z piwem lub winem. Ceny pojedynczych produktów lub napojów są w porównywalnym zakresie. Dla pasażerów Wizz Aira możliwe jest zakupienie zestawu zawierającego kanapkę, napój (opcjonalnie zupa pomidorowa lub serowa) i przekąskę już od 7,50 euro (około 6,4 funta i 32 zł).


W celu zbadania opinii na temat oferty pokładowej linii lotniczych Ryanair i EasyJet, magazyn "Which?" przeprowadził ankietę wśród pasażerów. W skali oceny pięciopunktowej, brytyjski przewoźnik był oceniany lepiej, otrzymując dwie gwiazdki za ofertę gastronomiczną. Natomiast irlandzka linia była źle oceniana, co potwierdza średnia ocena wynosząca zaledwie jedną gwiazdkę.

Ryanair gorszy od Wizz Aira?

Inne pytania w ankiecie dotyczyły między innymi obsługi klienta. Tutaj także werdykt był jednoznacznie niekorzystny dla Ryanaira - uczestniczący w badaniu przyznali mu zaledwie jedną gwiazdkę, podczas gdy podróżujący easyJetem ocenili go na trzy gwiazdki.


Podobnie została oceniona czystość na pokładach samolotów obu linii. Zarówno Ryanair, jak i easyJet otrzymały po dwie gwiazdki w tym aspekcie. Jednakże ta ocena znacząco różni się od informacji dostarczonych przez obie tanie linie lotnicze. Wskazywały one, że samoloty są dokładnie sprzątane przed każdym kolejnym lotem. Niemniej jednak, opinie pasażerów sugerują, że te działania nie przynoszą oczekiwanego rezultatu.
 

Która linią lotniczą jest najtańsza? Co lepsze Ryanair czy Wizz?


Podsumowując badanie i ankietę, magazyn "Which?" wydał werdykt, zgodnie z którym lepiej w analizowanych kryteriach wypada EasyJet. Ogólny poziom zadowolenia wyniósł 59 proc. w przypadku EasyJet, a 47 proc. w przypadku Ryanaira. Na niekorzyść irlandzkiego przewoźnika głównie wpłynęła kwestia obsługi klienta, szczególnie w przypadku opóźnień lub odwołań.