Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Ruszyła naprawa słynnej polskiej plaży. Nagrania z szalejącego sztormu obiegły całą Polskę
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 08.05.2024 14:29

Ruszyła naprawa słynnej polskiej plaży. Nagrania z szalejącego sztormu obiegły całą Polskę

polska plaża
fot. Facebook, Marlena Kaczmarek

W grudniu 2023 r. w wyniku sztormu częściowemu zniszczeniu uległa jedna z najpiękniejszych polskich plaż. W Lubiatowie (pow. wejherowski) właśnie ruszyły prace naprawcze. Jak informują media, na plażę wjechał ciężki sprzęt. 

Sztorm w Lubiatowie

Pod koniec grudnia 2023 r. oczy całej Polski zwrócone były na piękną plażę w Lubiatowie, która w mgnieniu oka znikła pod wysokimi falami Morza Bałtyckiego. Najbardziej ucierpiało betonowe zejście na plażę nr 44. Zostało ono kompletnie zniszczone i teraz wymaga odbudowy. 

Czytaj więcej: Pojechała na all inclusive do Turcji. “Pierwszy raz czegoś takiego doświadczyłam”

Woda zniszczyła także i wydmy, co skutkowało częściowym zawaleniem się pobliskiego klifu. Dodatkowo, w wyniku szalejącego sztormu ucierpiała pobliska infrastruktura tj. schody, ławeczki czy płoty. 

Ciężki sprzęt na plaży w Lubiatowie

Jak poinformowała m.in. Wirtualna Polska, na plażę w Lubiatowie wjechał ciężki sprzęt w celu naprawy wyrządzonych przez żywioł szkód. 

- Całą małą architekturę planuje się zamontować ponownie po ustaniu okresu sztormowego w miejscu bezpiecznym dla odwiedzających. W ramach usuwania szkód sztormowych planuje się również usunięcie elementów betonowych - pozostałości po dawnym obiekcie Wojsk Ochrony Pogranicza, które spadły z terenów Nadleśnictwa na plażę w lokalizacji około 300 m na wschód od wejścia nr 44 - tłumaczył w rozmowie z RMF FM Rafał Skowronek, inżynier nadzoru z Nadleśnictwa Choczewo.

Koszt "ciężki do oszacowania"

"Koszt naprawy na chwilę obecną jest ciężki do oszacowania z uwagi na trudności terenowe powstałe na wskutek abrazji brzegu morskiego w tym miejscu" - czytamy na stronie RMF FM. 

Według informacji Wirtualnej Polski, w 2024 r. na ochronę wybrzeża z budżetu Urzędu Morskiego w Gdyni przeznaczono ponad 22 mln zł. Urząd Morski opiekuje się wybrzeżem o długości ok. 417,5 km.