Turysci.pl Polska Nagły zakaz lotów, kwarantanna dla podróżnych, rozporządzenia publikowane w ostatniej chwili. Turystyczny rollercoaster w 2020 roku
Fot. Pexels.com @Sourav Mishra (zdjęcie ilustracyjne)

Nagły zakaz lotów, kwarantanna dla podróżnych, rozporządzenia publikowane w ostatniej chwili. Turystyczny rollercoaster w 2020 roku

20 grudnia 2020
Autor tekstu: Mateusz Sidorek

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie były najmniej spodziewane zakazy

  • jakie były konsekwencje dla turystów i przedsiębiorców

  • jakie decyzje wywoływały największe kontrowersje

Rozporządzenia mające przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa wielokrotnie sprawiały, że zarówno turyści, jak i przedsiębiorcy łapali się za głowę . Znoszone i przywracane zakazy bardzo komplikowały podróżowanie – zwłaszcza po Europie. Był to również test na kreatywność wczasowiczów i przedstawicieli branży. Niestety wiele osób straciło pieniądze. O szczegółach informuje portal Fly4Free.

Rozporządzenie dotyczące zakazu lotów z i do Polski było dopiero początkiem. Decyzja ogłoszona z zaledwie dwudniowym wyprzedzeniem, która weszła w życie z nocy 14 na 15 marca, zaskoczyła mnóstwo podróżnych. Scenariusz można porównać do filmów Hitchcocka – najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie rosło. Wczasowicze dwoili się i troili, by się przemieszczać, unikając kwarantanny. Choć nie zabrakło zabawnych absurdów, osobom pracującym w sektorze turystycznym do śmiechu z pewnością nie było.

Rozporządzenia, które odbiły się na turystyce

Tegoroczne rozporządzenia wprowadziły prawdziwy chaos. Początkowo zakaz lotów miał trwać „tylko dwa tygodnie” . Nic dziwnego, że część osób przebywających na urlopach, postanowiło przedłużyć wypoczynek i spokojnie przeczekać ten czas. Okazało się jednak, że loty krajowe były zawieszone aż do 1 czerwca.

Niektórym udało się szczęśliwie załapać na loty repatriacyjne, ale nie wszystkim. Część wczasowiczów korzystało z absurdów – do Szwecji nie można było się dostać samolotem, ale promem jak najbardziej. Wracający z podróży turyści musieli odbyć kwarantannę, która jednak rozpoczynała się od momentu powrotu do domu. Wcześniej wiele osób przemieszczało się po kraju komunikacją zbiorową.

Z czasem komunikaty stawały się coraz mniej jasne. Latem mnóstwo rodzin wręcz zachęcano do podróży i korzystania z atrakcji wypoczynkowych na terenie kraju. Polacy z wielkim entuzjazmem korzystali z Polskiego Bonu Turystycznego, chociaż wcześniej niespodziewanie ogłoszono zamknięcie parków narodowych, obiektów sportowych oraz hoteli. Obiekty noclegowe wreszcie częściowo otwarto, a po świętach czeka je ponowne zamknięcie.

Rozporządzenia, które znów zaskoczyły wczasowiczów

Rozporządzenia i obostrzenia, które ogłoszono na okres jesienno-zimowy, ponownie zdezorientowały zarówno turystów, jak i przedsiębiorców. Po owocnej dyskusji Rady Ministrów i przedstawicieli branży triumfalnie ogłoszono otwarcie stoków narciarskich . Nic dziwnego, że właściciele ośrodków rozpoczęło naśnieżanie tras, a wczasowicze odkurzyli swój sprzęt. Za tydzień obiekty ponownie będzie trzeba zamknąć.

Niestety wiele wskazuje na to, że koniec rok oraz ferie 2021 także będą okresem niepewności. Całkowite zamknięcie hoteli oraz zakaz przemieszczania się w Sylwestra w związku z godziną policyjną, która będzie obowiązywała od godziny 19:00 31 grudnia do 6:00 1 stycznia 2021, sprawiły, że ruch turystyczny na najbliższe tygodnie został niemalże sparaliżowany.

Zarówno Zakopane, jak i Karpacz świecą pustkami, choć zazwyczaj w tym okresie miejscowości te były zalewane przez turystów. Kolejnym dość niespodziewanym utrudnieniem może okazać się także obowiązkowa 10-dniowa kwarantanna dla wracających do Polski po świętach, która dotyczy osób „powracających z zagranicy transportem zbiorowym”.

Wygląda na to, że obecnie turystyka może ograniczyć się jedynie do spacerów po parkach – ponieważ tym razem nie zostały zamknięte. Sam premier Mateusz Morawiecki zaapelował, że do końca ferii Polacy powinni jedynie korzystać z aktywności na świeżym powietrzu i zrezygnować z wyjazdów. Niestety szef rządu nie wykluczył też wprowadzenia kolejnych obostrzeń dotyczących przemieszczania się.

Miłośnicy podróży oraz przedsiębiorcy czekają jednak na powrót do normalności, gdy otwarte zostaną hotele i lokale gastronomiczne wraz z innymi atrakcjami. To jednak przyjdzie najwcześniej po 17 stycznia.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Fly4Free

Obserwuj nas w
autor
Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy