Turysci.pl
australia powodzie

fot. Youtube/ Global News

Rekordowe powodzie w Australii. Ewakuowano tysiące ludzi

24 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Australia mierzy się z potężnym żywiołem. Wschodnią część kontynentu sparaliżowały obfite opady deszczu. Synoptycy twierdzą, że powodzie są tam największe od 50 lat. Tysiące osób musiało zostać ewakuowanych po tym, kiedy ich miasta zostały odcięte od reszty państwa przez masę wody.

  • Australia zmaga się z rekordowymi opadami deszczu i powodziami

  • Do tej pory ewakuowano 18 tys. osób

  • Synoptycy przewidują, że opady potrwają co najmniej do połowy tygodnia

Australia walczy ze skutkami ogromnych powodzi. Sytuacja jest bardzo niebezpieczna, konieczne było ewakuowanie tysięcy ludzi w regionie Nowa Południowa Walia, który zmaga się z klęską żywiołową.

Australia. Największe powodzie od 50 lat

Nowa Południowa Walia leży w południowo-wschodniej części kraju. Jest to najstarszy i najbardziej zaludniony stan Australii. Właśnie tam zanotowano rekordowe opady deszczu, a powodzie zagroziły życiu tysięcy ludzi.

Jak podaje Radio Zet, do tej pory ewakuowano aż 18 tys. osób, a synoptycy nie mają wątpliwości, że deszcz będzie padał przynajmniej do połowy tygodnia. Służby przewidują, że liczba ta może wzrosnąć do ponad 50 tys. ludzi.

Wiele domów zostało odciętych od świata, a strażacy interweniowali ponad 700 razy. Według synoptyków deszcz będzie padał przynajmniej do połowy tygodnia.

giewont

Sąd podjął decyzję ws. flagi LGBTQ+ na Giewoncie. Nie będzie śledztwa

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

- Jesteśmy wdzięczni, że do tej pory nikt nie stracił życia. Ale osłabione fundamenty budynków, drogi, drzewa, zerwane linie energetyczne i podnoszący się poziom wody stwarzają ryzyko - mówił w parlamencie premier Australii Scott Morrison.

Ulewne deszcze w tym roku wyjątkowo przybrały na sile. 38 stanów zaklasyfikowano jako obszar klęski żywiołowej. W kraju ogłaszane są kolejne alarmy powodziowe, domy są podtapiane lub zostają bez prądu. Tak dramatycznej sytuacji nie było tam od 1929 roku.

- Jestem synoptykiem w biurze od 20 lat i jest to prawdopodobnie najgorsza powódź, jakiej doświadczyłem - powiedział Justin Robinson, kierownik krajowych służb przeciwpowodziowych w Biurze Meteorologii.

W sieci pojawiły się nagrania, na których widać siłę żywiołu i skalę zjawiska. Wczoraj publikowaliśmy zdjęcia z wybuchu wulkanu na Islandii.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Radio Zet

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >

Świat

Atak rekina nad Morzem Czerwonym. 37-latek poważnie ranny

Czytaj więcej >
Unia Europejska otworzy granice dla turystów z USA

Świat

Unia Europejska otwiera się dla 8 krajów świata

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >