Turysci.pl
australia powodzie

fot. Youtube/ Global News

Rekordowe powodzie w Australii. Ewakuowano tysiące ludzi

6 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Australia mierzy się z potężnym żywiołem. Wschodnią część kontynentu sparaliżowały obfite opady deszczu. Synoptycy twierdzą, że powodzie są tam największe od 50 lat. Tysiące osób musiało zostać ewakuowanych po tym, kiedy ich miasta zostały odcięte od reszty państwa przez masę wody.

  • Australia zmaga się z rekordowymi opadami deszczu i powodziami

  • Do tej pory ewakuowano 18 tys. osób

  • Synoptycy przewidują, że opady potrwają co najmniej do połowy tygodnia

Australia walczy ze skutkami ogromnych powodzi. Sytuacja jest bardzo niebezpieczna, konieczne było ewakuowanie tysięcy ludzi w regionie Nowa Południowa Walia, który zmaga się z klęską żywiołową.

Australia. Największe powodzie od 50 lat

Nowa Południowa Walia leży w południowo-wschodniej części kraju. Jest to najstarszy i najbardziej zaludniony stan Australii. Właśnie tam zanotowano rekordowe opady deszczu, a powodzie zagroziły życiu tysięcy ludzi.

Jak podaje Radio Zet, do tej pory ewakuowano aż 18 tys. osób, a synoptycy nie mają wątpliwości, że deszcz będzie padał przynajmniej do połowy tygodnia. Służby przewidują, że liczba ta może wzrosnąć do ponad 50 tys. ludzi.

Wiele domów zostało odciętych od świata, a strażacy interweniowali ponad 700 razy. Według synoptyków deszcz będzie padał przynajmniej do połowy tygodnia.

giewont

Sąd podjął decyzję ws. flagi LGBTQ+ na Giewoncie. Nie będzie śledztwa

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

- Jesteśmy wdzięczni, że do tej pory nikt nie stracił życia. Ale osłabione fundamenty budynków, drogi, drzewa, zerwane linie energetyczne i podnoszący się poziom wody stwarzają ryzyko - mówił w parlamencie premier Australii Scott Morrison.

Ulewne deszcze w tym roku wyjątkowo przybrały na sile. 38 stanów zaklasyfikowano jako obszar klęski żywiołowej. W kraju ogłaszane są kolejne alarmy powodziowe, domy są podtapiane lub zostają bez prądu. Tak dramatycznej sytuacji nie było tam od 1929 roku.

- Jestem synoptykiem w biurze od 20 lat i jest to prawdopodobnie najgorsza powódź, jakiej doświadczyłem - powiedział Justin Robinson, kierownik krajowych służb przeciwpowodziowych w Biurze Meteorologii.

W sieci pojawiły się nagrania, na których widać siłę żywiołu i skalę zjawiska. Wczoraj publikowaliśmy zdjęcia z wybuchu wulkanu na Islandii.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Radio Zet

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Turcja, Engin Akyurt/Pexels

Świat

Uzbierała 7 tys. zł na wyjazd do Turcji. Myślała, że wystarczy, cennik rozczarował Malwinę

Czytaj więcej >
pustynia Bliski Wschód

Świat

Niebo zmieniło się na kolor pomarańczowy. Burza piaskowa na Bliskim Wschodzie

Czytaj więcej >
Jamajka, źródło: twitter.com/OloriSupergal

Świat

Jamajka: włożył rękę do klatki lwa, turyści nagrali reakcję zwierzaka

Czytaj więcej >

Świat

18-latek wszedł do dołu wykopanego na plaży. Zginął zasypany piaskiem

Czytaj więcej >

Świat

Turyście z Tajlandii grozi kara śmierci. Awanturował się na lotnisku

Czytaj więcej >

Świat

Krokodyl zaatakował turystę w Australii. Mężczyzna ledwo uszedł z życiem

Czytaj więcej >