Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Raj u naszych sąsiadów, do którego nie docierają turyści z Polski
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 15.02.2024 17:18

Raj u naszych sąsiadów, do którego nie docierają turyści z Polski

Czeski Raj
Fot. Shutterstock/Michaela Jilkova

Żeby odkrywać niesamowite miejsca, które nadal nie są oblegane przez turystów, wcale nie trzeba lecieć na drugi koniec świata. Jak się okazuje, prawdziwy raj czeka tuż za naszą południową granicą.

O czeskim skalnym mieście słyszał prawie każdy turysta z Polski. Podczas gdy do Adrspach podróżują tłumy, inne miejsce pozostaje niedocenione i nadal nieodkryte.

Czeski Raj cudownym miejscem niedaleko granicy z Polską

Zaledwie 50 km od Szklarskiej Poręby znajduje się jedno z najpiękniejszych miejsc turystycznych w Czechach. Mowa o Czeskim Raju, który każdego roku odkrywają tysiące turystów z całego świata. Mimo tego, poza wakacyjnym szczytem sezonu, nie musicie obawiać się tam tłumów.

Czym zachwyca Czeski Raj? Oczywiście nie samą nazwą. Na obszarze ok. 1400 km2 znajdziecie wiele skalnych miast, które kochają miłośnicy wędrówek. Będziecie przeciskać się wąskimi korytarzami, zwiedzać jaskinie i pokonywać wiele trudności, aby na koniec cieszyć się niesamowitymi widokami. Brzmi ciekawie? Dodamy tylko, że część Czeskiego Raju została wpisana na listę UNESCO.

Nieodkryte przez turystów czeskie skalne miasto, czyli Klokocske skaly. Jak tam dotrzeć?

Miejsce, które z pewnością warto odwiedzić np. podczas wiosennego urlopu, są Klokocske skaly, czyli jedno ze skalnych miast na terenie Czeskiego Raju. Planując wędrówkę, najlepiej dojechać własnym samochodem do niewielkiej, ale urokliwej wioski Klokočí i stamtąd ruszyć na szlak.

Co czeka cię na miejscu? Na pewno nie można ominąć tamtejszej jaskini – Jaskini Postojna. Jednak zdecydowanie najciekawszym punktem wycieczki będzie spacer żółtym szlakiem aż do riun zamku Rotštejn. Droga wiedzie między skałami których wysokość sięga najczęściej od 10 do 20 metrów, jednak miejscami jest to nawet 50 metrów. Na trasie nie brakuje również zachwycających krajobrazów Czeskiego Raju.

@lauraxsadowska Klokocske skaly i Czeski Raj, to malownicze zamki, labirynty, fantazyjnie ukształtowane skały, gęste, przepiękne lasy oraz skalne wąwozy i doliny. Kto z Was słyszał o tym niesamowitym miejscu!? #skalnemiastoczechy #skalnemiasto #gdzienaweekend #pomyslnaweekend #czechynaweekend #skalnemiasta #czeskiraj #klokocskeskaly ♬ Epilogue - Jóhann Jóhannsson

Z tego miejsca nie wyjdziesz czysty. Lepiej zapakuj ubrania na zmianę

Podczas wędrówki przez Klokocske skaly lepiej być przygotowanym na każde warunki. Podstawowym elementem wyposażenia powinny być buty trekkingowe gwarantujące dobrą przyczepność. Przydadzą się również ubrania na zmianę, ponieważ czasami trzeba zmierzyć się z błotem.

Jeżeli chcesz zwiedzić jaskinię, zabierz ze sobą latarkę, najlepiej czołówkę, ponieważ nie będzie zajmowała ci rąk. Warto również wiedzieć, że wejście do tej atrakcji jest bardzo wąskie, przez co pierwsze metry trzeba pokonać na kolanach po piasku. Długie spodnie mogą okazać się bezcenne. W plecakach nie powinno zabraknąć również wody i przekąsek, choć te zapasy można uzupełnić w restauracji znajdującej się na rozgałęzieniu szlaków.