Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Przywędrował do Polski aż z Afryki. Szczególnie uważaj na niego w lesie
Jakub Mazurkiewicz
Jakub Mazurkiewicz 11.05.2024 15:53

Przywędrował do Polski aż z Afryki. Szczególnie uważaj na niego w lesie

Las
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Niewątpliwie komary, kleszcze i wszelkiego rodzaju owady bywają zmorą okresu wiosenno-letniego. Poza swoją uciążliwością spora część z nich jest także niebezpieczna. Szczególnie powinniśmy uważać na kleszcze, które mogą przenosić różnego rodzaju choroby. W Polsce w ostatnim czasie pojawił się nowy gatunek tego pajęczaka, na którego szczególnie powinniśmy uważać.

Sezon na ukąszenia rozpoczęty

Wraz z przyjściem wiosny, kiedy to wszystko budzi się do życia pojawiają się także one - różnego rodzaju małe żyjątka, które bezwzględnie uprzykrzają czas spędzony na łonie natury. Brzęczące nad uchem komary,  muchy, kleszcze, coraz więcej tego typu stworzeń pojawia się wokół nas. Z całego grona najbardziej uważać powinniśmy na te ostatnie - kleszcze, gdyż właśnie one, choć niepozornych rozmiarów stanowić mogą szczególne zagrożenie. Przenoszą one bowiem wiele chorób, takich jak: borelioza, zapalenie opon mózgowych, a w przypadku naszych zwierząt domowych także babeszjoza.

Nowy gatunek kleszcza w Polsce

W naszym kraju do tej pory spotkać mogliśmy 19 gatunków kleszczy. Jednak w ostatnim czasie pojawiła się także nowa odmiana, która do Polski “przywędrowała” aż z Afryki. Na naszym kontynencie pojawiła się także m. in. w Hiszpanii, Francji, Czarnogórze, a ostatnio także w Wielkiej Brytanii oraz Niemczech.

Czytaj więcej: Biorę truskawki, bezy, śmietanę i robię legendarny angielski deser. Cała rodzina prosi o jeszcze

Wspomniany wyżej gatunek to afrykański kleszcz wędrowny (Hyalomma) i na tle pozostałych odmian tego pajęczaka wyróżnia się przede wszystkim wielkością, bowiem jego wymiar może mieć od 5 do 8 mm długości, co w porównaniu do kleszcza pospolitego, którego maksymalna długość do 3 mm, daje afrykańskiemu gatunkowi ponad dwukrotną przewagę w kwestii wielkości.

W związku z tym, że gatunek może przenosić różnego rodzaju choroby czy bakterie warto pamiętać o środkach ochrony, które pomogą uchronić nas przed uciążliwymi pajęczakami.

Jak uchronić się przed ukąszeniami?

Przede wszystkim warto pamiętać, że kleszcze występują nie tylko w lasach, ale spotkać możemy je także spacerując po osiedlowych trawnikach, czy też w miejskich parkach. Warto więc przed wyjściem na spacer zastosować spray ochronny czy też różnego rodzaju olejki eteryczne (m.in. eukaliptusowy, cedrowy czy też lawendowy), których woń odstrasza kleszcze.

Gdy wybieramy się do lasu, warto pamiętać także o odpowiednim ubiorze - czapka oraz ubrania z długim rękawem zdecydowanie zmniejszą prawdopodobieństwo “złapania” kleszcza. W przypadku zwierząt dobrze sprawdzi się specjalna obroża czy też krople do tego przeznaczone.

Wracając ze spaceru, warto obejrzeć także ciało, co w sytuacji znalezienia kleszcza pozwoli na jego szybkie usunięcie.

Czytaj więcej: O 8:12 nikt nawet nie myślał o Rewalu. Wtem wydarzyło się to…