Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Przyrodnicy z apelem do turystów. Nie wchodźmy do jaskiń zimą, chodzi o nietoperze
Martyna Pałka
Martyna Pałka 02.11.2022 12:57

Przyrodnicy z apelem do turystów. Nie wchodźmy do jaskiń zimą, chodzi o nietoperze

Jaskinia
unsplash/David Garrido

Eksperci z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach specjalny wydali apel do wszystkich turystów, którzy w okresie jesienno-zimowym planują wybrać na spacer po jaskiniach. Okazało się, że wbrew pozorom, wcale nie jest to najlepszy pomysł. Chodzi o przebywające tam nietoperze.

Odwiedzanie jaskiń oraz spacer ich korytarzami stają się coraz popularniejszymi formami aktywności na świeżym powietrzu. Teraz okazało się, że tego typu zwiedzanie może mieć tragiczne skutki dla przebywających w tamtych miejscach nietoperzy, które zasypiają na sezon zimowy. Ich wybudzenie może mieć naprawdę dramatyczne skutki.

Specjaliści odradzają zwiedzanie jaskiń w okresie jesienno-zimowym

Coraz modniejsze staje się odwiedzanie różnego rodzaju jaskiń i podziwianie ich wnętrz. Zjawisko to dotyczy głównie obszarów Śląska Cieszyńskiego, a konkretnie Wisły i Brennej, gdzie znajduje się spora liczba takowych formacji skalnych. Właśnie w tych miejscach swoje kolonie mają również nietoperze. Co ciekawe, ssaki te lubią przebywać nie tylko w jaskiniach, ale też takich miejscach, jak kościół w Górkach Wielkich czy młyn w Pierśćcu.

Właśnie obecność tych ssaków jest powodem, dla którego w sezonie jesienno-zimowym przyrodnicy zachęcają do omijania jaskiń szerokim łukiem. Dotyczy to głównie okresu od października do marca, a związane jest z mającym wtedy miejsce zasypianiem nietoperzy.

Okazało się, że zwierzęta te są bardzo wrażliwe na zmianę warunków otoczenia, takich jak temperatura. Ich gwałtowane zmiany mogą przyczynić się do nienaturalnego wybudzenia nietoperzy.

- Impulsem zewnętrznym do przebudzenia są najczęściej wahania temperatury, które są niezwykle mocno odczuwalne przez te delikatne zwierzęta. Do zachwiania równowagi termicznej nietoperzy przyczynia się najczęściej obecność człowieka. Strategie hibernacji ewoluowały bowiem bez naszego wpływu, biorąc pod uwagę zegar ewolucyjny, który jak wiemy tyka bardzo powoli, a człowiek zaczął masowo odwiedzać jaskinie stosunkowo niedawno - wyjaśniają badacze z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

Jakie skutki może mieć nienaturalne wybudzenie nietoperzy przez turystów?

Jak donoszą specjaliści, nienaturalne wybudzenie nietoperzy ze snu zimowego, jakiego nieświadomie może dokonać człowiek podczas spaceru korytarzami jaskiń, może mieć naprawdę tragiczne skutki. Ssaki te wybudzają się samoistnie z powodu procesów fizjologicznych, ale ponadprogramowa pobudka znacznie obniża szanse na przetrwanie do następnego sezonu, a nawet może przyczynić się do śmierci osobnika.

- Zimowy sen możliwy jest dzięki pasywnemu obniżeniu temperatury ciała, co skutkuje znacznym spowolnieniem funkcji życiowych. Ta strategia wpływa też na ich długowieczność. Nietoperze wybudzają się w trakcie snu w sposób naturalny co pewien czas, który jest charakterystyczny dla danego gatunku. Wybudzanie związane jest ze zwykłymi procesami fizjologicznymi, jednak każde przebudzenie odbywa się kosztem zgromadzonej na okres zimowy i niezbędnej do przetrwania energii. Natura rozplanowała te pobudki w bardzo precyzyjny sposób i każde nadmiarowe wybudzenie, znacznie obniża szanse przeżycia do następnego sezonu. Te osobniki często nie giną bezpośrednio w zimowiskach, ale nie docierają do kolonii rozrodczych lub giną na początku sezonu - tłumaczą przyrodnicy z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

Warto pamiętać, że nietoperze mają zbawienny wpływ na nasze środowisko. Zwierzęta te żywią się owadami, przez co znacznie obniżają występowanie ich populacji. Co więcej, ich odchody są rewelacyjnym składnikiem nawozów.

  1. Morskie Oko znów ma lokatorów. Kolonia bobrów rozgościła się w Tatrach

  2. Kolejka na Kasprowy Wierch nie kursuje. Utrudnienia nie zniechęciły turystów

  3. Turyści pozywają TUI. “Po wczasach rozchorowało się ponad 40 osób”

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

Źródło: wiadomosci.ox..pl, Facebook/Ochrona przyrody województwa śląskiego