Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Przyciąga ich tu słońce i mieszkania tańsze niż w Polsce
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 30.03.2024 19:58

Przyciąga ich tu słońce i mieszkania tańsze niż w Polsce

hiszpania
fot.Markus Lange:Robert Harding:EAST NEWS

Polacy coraz chętniej decydują się na zakup nieruchomości za granicą. Co ciekawe, nie robią tego tylko ze względu na inwestycję. Czasem decydują się na stałe przenieść całymi rodzinami. Ten trend umacnia się coraz bardziej od kilku lat.

Okazuje się, że w popularnych kierunkach turystycznych można kupić większe mieszkanie za niższą cenę niż w Polsce. Oszczędności i słońce to nie jedyne powody, dla których Polacy decydują się na zakup.

Polacy rzucili się na domy w Hiszpanii. "Wzrost o 161 proc!"

Najpopularniejszym celem zakupów nieruchomości przez Polaków za granicą jest Hiszpania. W roku 2022 zaobserwowano szczytowy punkt tego trendu. Wówczas nabyli blisko 3 tysiące mieszkań w Hiszpanii, co stanowiło wzrost o 161 proc. w porównaniu z rokiem 2021, zgodnie z danymi Biura Maklerskiego Pekao.

Możliwe, że bieżący rok będzie równie wyjątkowy pod względem liczby transakcji. Od połowy lutego Polacy ponownie intensywnie nabywają nieruchomości. Oprócz tego, trzy nowe lokalizacje znalazły się w ich zasięgu zainteresowań. Co więcej, coraz większa liczba osób decyduje się na całkowitą emigrację z kraju. Motywacje tych decyzji często okazują się zaskakujące.

Gdzie Polacy kupują nieruchomości za granicą?

Radosław Szerszyński pracuje w agencji Esphouses.pl, specjalizującej się w pośrednictwie w zakupie nieruchomości w Hiszpanii. Mężczyzna zauważa, że od początku bieżącego roku ponownie widoczny jest wzrost zainteresowania hiszpańskimi nieruchomościami. Zgodnie z jego obserwacjami, wśród potencjalnych nabywców można zauważyć dwa główne trendy.
“Część osób nie kryje, że powodem decyzji o zakupie nieruchomości w Hiszpanii jest przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa. Wiele osób mówi wprost, że obawia się zagrożenia ze strony Rosji i potencjalnego konfliktu zbrojnego w Polsce” - czytamy na portalu money.pl.

Innym powodem jest według niego chęć całkowitej zmiany miejsca do życia. “Ta grupa rzuca wszystko, sprzedaje majątek w Polsce i przenosi się do Hiszpanii. Wraz z tą decyzją te osoby przenoszą całą swoją rodzinę, a dzieci zapisują do międzynarodowych szkół czy przedszkoli” - opowiada. Podkreśla, że wśród tych, którzy podejmują taką decyzję, przeważają m.in. pracownicy branży IT, którzy mają możliwość pracy zdalnej praktycznie z każdego miejsca. Według niego, kolejną grupą są zamożni emeryci, którzy opuszczają Polskę.

Według Radosława Szerszyńskiego, najczęstszymi nabytkami Polaków w Hiszpanii są apartamenty w przedziale cenowym od 200 tys. euro do 300 tys. euro. Porównując to z cenami nieruchomości w Warszawie, gdzie za blisko milion złotych (co odpowiada ponad 200 tys. euro) można zakupić mieszkanie o powierzchni około 66 metrów kwadratowych, przy obecnych stawkach (średnia cena wynosi ponad 15 tys. złotych za metr kwadratowy).

“Dlatego wiele osób woli wydać te pieniądze za granicą. Za tę kwotę można stać się w Hiszpanii posiadaczem apartamentu z salonem i dwiema sypialniami, urządzonym praktycznie pod klucz, bo tak wygląda tutaj standard deweloperski” - wyjaśnia Radosław Szerszyński. Wskazuje również, że za podobny apartament w ekskluzywnym kompleksie wypoczynkowym w Sopocie, w Polsce, trzeba wydać prawie 2 miliony złotych (co wynosi około 30 tysięcy złotych za metr kwadratowy).
 

Polacy inwestują w nieruchomości. Gdzie tanio kupić mieszkanie w Europie?

Michał Spodynek, właściciel biura nieruchomości Goeste, zauważa, że oprócz Hiszpanii, Polacy wybierają także trzy inne kierunki. “Powiedziałbym, że pierwszy kierunek to teraz Bułgaria, drugim jest Cypr Północny, dopiero na trzecim miejscu jest Hiszpania, konkretnie rejon Costa Blanca, zaś na czwartym miejscu plasuje się Chorwacja” - wyjaśnia.

“Ceny nieruchomości w Hiszpanii ostatnio bardzo wzrosły. Poza tym jest to kraj, który ma wysokie podatki, o czym warto pamiętać. Z kolei Bułgaria staje się krajem coraz bardziej perspektywicznym pod kątem inwestycyjnym, bo na razie ceny nieruchomości są tutaj niskie” - tłumaczy.

Co to oznacza w praktyce? Dowiadujemy się, że możemy nabyć mieszkanie w jednym z nadmorskich kompleksów wypoczynkowych już za około 50 tysięcy euro (czyli nieco ponad 200 tysięcy złotych). “To śmieszna kwota w odniesieniu do cen w Polsce. To może się jednak niedługo zmienić, bo według prognoz w Bułgarii również dojdzie do wzrostu cen” - zaznacza. “Wystarczą dwie godziny lotu z Polski i jesteśmy nad ciepłym morzem. Poza tym Bułgaria ma nie tylko najniższe ceny nieruchomości w UE, ale życie jest tutaj również znacznie tańsze” - dodaje.

Zakup domu za granicą

Nasi portalu money.pl podkreślają, że każdy, kto rozważa zakup mieszkania lub domu za granicą, powinien być świadomy, że w każdym kraju obowiązują inne procedury dotyczące nabycia nieruchomości przez cudzoziemca, oraz różne warunki zamieszkania w danym kraju.

Procedury te są często złożone, dlatego warto rozważyć skorzystanie z usług agencji pośrednictwa nieruchomości, która pomoże w załatwieniu wszystkich formalności. Aby osiedlić się na przykład w Hiszpanii, konieczne jest posiadanie aktualnego paszportu lub dowodu osobistego oraz numeru hiszpańskiego identyfikatora podatkowego. Wymagane jest również otwarcie konta w hiszpańskim banku. Jeśli planujemy pobyt dłuższy niż trzy miesiące, należy złożyć wniosek o rejestrację w Centralnej Ewidencji Cudzoziemców.

Źródło: money.pl

Uwielbiana przez Polaków grecka wyspa zagrożona. Odkrycie naukowców
Fira, Santorini
Santorini jest jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów greckich wysp. Znana ze słynnych białych domów stanowi idealną destynację na wakacje. Naukowcy jednak ostrzegają, że kryje w sobie poważne zagrożenie. Większe niż dotychczas sądzono.Według badań odkrycie dotyczące znajdującego się tam wulkanu rzuca nowe światło na to, jak może wyglądać przyszłość wyspy. Prognozy nie są zbytnio optymistyczne. Okazuje się też, że niedaleko Santorini czyha drugie zagrożenie. 
Czytaj dalej
Ile będą kosztować bilety lotnicze na wakacje? Ceny poszybują w górę
ryanair ceny
Ile będą kosztować bilety lotnicze z Polski na tegoroczne wakacje? Dokładnie tyle, ile pasażer będzie gotowy za nie zapłacić - a będzie skory do naprawdę dużych poświęceń. W tym roku bilet na samolot może stać się towarem deficytowym, bo sezon będzie naprawdę trudny. Wszystko, przez to, że chętnych na podróże jest więcej, niż przed pandemią, ale w te wakacje nie będzie zwyczajnie czym latać…Czasy, gdy z każdej strony linie lotnicze, takie jak Wizz Air czy Ryanair, kusił turystów biletami na słoneczne kierunki za mniej niż sto złotych, już dawno minęły. Wszystko przez spore problemy większości tanich linii lotniczych w Europie. “ Tego lata trzeba się liczyć z tym, że ceny biletów wzrosną” - powiedział redakcji Turyści.pl dyrektor generalny Ryanaira Michael O'Leary. Czy teraz jest najlepszy czas na to, by zaplanować wakacje?  
Czytaj dalej