Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Przybywa turystów w górach. “Pokrywa śniegu jest odpowiednia”
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 17.02.2024 14:21

Przybywa turystów w górach. “Pokrywa śniegu jest odpowiednia”

Zakopane
Fot. Shutterstock/Matyas Rehak

Sezon ferii zimowych w Polsce zbliża się do końca. Ostatni tydzień wolnego należy do uczniów z województw małopolskiego, świętokrzyskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.

Pomimo odwilży, w nadchodzącym tygodniu można się spodziewać powrotu mroźnej aury i opadów śniegu. To świetna wiadomość dla wszystkich, którzy planują spędzić ferie w górach.
 

Otwarte ośrodki narciarskie w górach

Wszystkie ośrodki narciarskie w Zakopanem mimo odwilży są teraz otwarte dla miłośników zimowych sportów. Można odwiedzić Harendę, Polanę Szymoszkową oraz skorzystać z wyciągów krzesełkowych na Kasprowym Wierchu, które prowadzą do Kotła Gąsienicowego i Goryczkowego. To szansa aby cieszyć się jazdą na śniegu, którego w Tatrach nie brakuje. Na szczycie Kasprowego Wierchu leży ponad metr białego puchu, co zapewnia wspaniałe warunki narciarskie. Należy pamiętać o nartostradzie do Kuźnic, która również jest otwarta.

W gminie Bukowina Tatrzańska wyciągi narciarskie także są czynne. Wszystkie trasy są gotowe do użytku, a grubość pokrywy śnieżnej waha się od 60 do 200 cm, co zapewnia świetne warunki do jazdy. Na stacji narciarskiej Grapa Ski w Czarnej Górze leży od 50 do 100 cm śniegu, co daje możliwość korzystania z różnorodnych tras.

Wyciągi będą pracowały nie tylko do końca ferii

"Kiedy zaczęły się mrozy, już pod koniec listopada zaczęliśmy sztuczne śnieżenie i dzięki zgromadzeniu odpowiednich zapasów cały czas utrzymuje się u nas odpowiednia warstwa śniegu. Wyciągi będą pracowały nie tylko do końca ferii, ale do końca sezonu narciarskiego, czyli do marca. Ponieważ zapowiadane są na przyszły tydzień mrozy i opady śniegu, więc jak prognozy się sprawdzą, to armatki pójdą w ruch. Planujemy jeszcze zawody narciarskie 16 i 24 marca. Pokrywa śniegu jest odpowiednia" - tłumaczy Krzysztof Gąsiorek z ośrodka narciarskiego Grapa Ski w Czarnej Górze.

Na terenie Sądecczyzny znajduje się od 30 do 70 cm śniegu na stokach narciarskich. Funkcjonują liczne ośrodki narciarskie, w tym te na Jaworzynie Krynickiej, w Wierchomli, Słotwinach, Rytrze oraz Tyliczu. W nadchodzący poniedziałek (12.02) prognozowane są opady śniegu na terenie Podhala, a w ciągu kolejnego tygodnia nocą temperatura będzie spadać poniżej zera. Sobotę rozpocznie ostatni etap ferii dla uczniów z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Zimowy wypoczynek dla uczniów zakończy się 25 lutego.

Ferie w górach

W chwili obecnej, pierwszy tydzień ostatniego turnusu ferii w Zakopanem ma obłożenie na poziomie około 50-55%, w Białce Tatrzańskiej wynosi ono 60-70%, natomiast w Kościelisku jedynie 20-25%. Niemniej jednak, rezerwacje wciąż napływają.

"Dynamika sprzedaży jest dobro. Do tego stopnia, że jak tak dalej pójdzie, to tegoroczny turnus ferii małopolskich może okazać się lepszy niż ostatni turnus w ubiegłym roku, gdy wypoczywała m.in. Warszawa" - powiedziała Emilia Glista, która wspomaga ośrodki hotelarskie i pensjonatowe w górach w pozyskiwaniu klientów.

Źródło: podroze.onet.pl, tarnow.naszemiasto.pl