Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Przepiękne widoki i legendarny skarb. Ten polski zamek trzeba odwiedzić
Łukasz  Miłoszewski
Łukasz Miłoszewski 11.06.2024 16:29

Przepiękne widoki i legendarny skarb. Ten polski zamek trzeba odwiedzić

Zamek Dunajec w Niedzicy
Fot. Mazur Travel / shutterstock

Gdy myślimy o zamkach w Polsce, to pierwsze skojarzenia kierują nas pewnie w kierunku Malborka lub rezydencji królewskich w Krakowie i Warszawie. Tymczasem w Niedzicy, blisko Nowego Targu, znajduje się zamek, który równie warto odwiedzić, ponieważ budowla i jej malownicze położenie mogą naprawdę zachwycić.

Zamek Dunajec - podstawowe informacje

Zamek Dunajec leży na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego we wsi Niedzica-Zamek, blisko granicy ze Słowacją. Budowla położona jest w najniższej części Pienin. To obszar zwany Polskim Spiszem.

Zamek ten został wzniesiony najprawdopodobniej w początkach XIV wieku prawdopodobnie na miejscu wcześniejszej budowli obronnej. Za powstanie nieruchomości odpowiedzialny jest węgierski ród Berzeviczych, którego przedstawiciele w tamtym czasie byli wysoko sytuowanymi politykami na dworze królewskim. 

Co warto wiedzieć o zamku w Niedzicy?

Przez długi czas zamek stanowił węgierską strażnicę na granicy z Polską. Po drugiej, polskiej stronie Dunajca odpowiadał mu zamek czorsztyński. Budowla znalazła się na terytorium Polski dopiero po zakończeniu I wojny światowej. W drugiej połowie XX wieku zostały przeprowadzone tam prace restauracyjne i częściowa odbudowa.

Dzięki temu obecnie zamek zachwyca swoim wyglądem. Turyści uwielbiają go z uwagi na malownicze położenie nad Zalewem Czorsztyńskim, w sąsiedztwie okolicznych szczytów.

Popularny plan filmowy

Dzisiaj zamek spełnia funkcje muzealno-hotelowe, będąc jedną z największych atrakcji województwa małopolskiego. Założenie zamkowe mogą kojarzyć fani polskiej kinematografii. Kręcono tam zdjęcia do takich filmów jak "Zwariowana Noc", "Zemsta", “Mazepa”, czy serialu "Janosik".

Warto jeszcze dodać, że według legendy pod koniec XVIII wieku na zamku i w jego okolicy rezydowali Inkowie, którzy ukryli w tym regionie skarb. Wskazówki jak do niego dotrzeć ponoć są zapisane na kipu, czyli sznurkach służących jako pismo węzłowe. Ten charakterystyczny przedmiot dla kultury Inków został odnaleziony na zamku po II wojnie światowej. 

Czytaj więcej: Pojechała na all inclusive do Turcji. “Pierwszy raz czegoś takiego doświadczyłam”