Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Poradnik podróżnika > Przemycił swoją wodę do samolotu. Jego sposób faktycznie zadziałał
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 21.03.2024 08:45

Przemycił swoją wodę do samolotu. Jego sposób faktycznie zadziałał

Odprawa lotniskowa
fot. Canva/Savo74, TikTok/kazsawyer

Choć podróżni wiedzą doskonale, że pewne przedmioty całkowicie są zakazane, by przejść z nimi przez odprawę lotniskową, to jednak nie brakuje takich, którzy dzielą się w sieci swoimi trikami. TikToker Kaz Sawyer pochwalił się, jak przejść kontrolę z butelką wody.

Sposób, choć dość nietypowy, zadziałał. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że nie w każdym kraju się sprawdzi. Jak będzie w przypadku polskiego lotniska? W sprawie wypowiedział się przedstawiciel Straży Ochrony Lotniska we Wrocławiu.

Płyny w bagażu, a odprawa na lotnisku. Jakie są ograniczenia?

Według lotniskowych wymogów na pokład samolotu dozwolone jest wniesienie minimalnej ilości płynów. Oznacza to, że każdy pasażer w swoim bagażu podręcznym może wnieść płyny lub żele w pojemnikach, których pojemność nie przekracza 100 ml. Wszystkie pojemniki jednak muszą znajdować się w przezroczystej zamykanej torebce plastikowej o pojemności maksymalnie 1 litra.

W przypadku napoju obowiązują inne wymogi, czy też zakazy. Pasażerowie nie mogą wnosić na pokład samolotu własnej wody czy soku, chyba że zostaną one zakupione w strefie bezcłowej, już po odprawie. Wielokrotnie podróżni próbowali przemycić wodę, ale bezskutecznie. TikTokerowi, który prowadzi na platformie profil @kazsawyer to się udało. 

Czytaj też: ZUS podwyższy stawkę ważnego świadczenia. Zmiany już od 1 kwietnia

Jak przejść przez odprawę z wodą?

Znany w mediach społecznościowych mężczyzna postanowił wypróbować sposób z zamrożoną wodą. Wynik testu okazał się zaskakujący. Zgodnie z regulaminem amerykańskiej Administracji ds. Bezpieczeństwa Transportu (TSA) napój można zabrać ze sobą, jeżeli podczas skanowania nie będzie cieczą, a będzie rzeczywiście zamrożony.

TikToker nagrał cały proces i wideo szybko stało się hitem w sieci. Cała odprawa przebiegła bezproblemowo i nikt z pracowników lotniska nie zwrócił mu uwagi. Ważne jest oczywiście, aby dotrzeć na lotnisko, zanim woda zdąży się roztopić, jednak czy w każdym przypadku ten sposób się sprawdzi? Okazuje się, że niekoniecznie.

Czy do samolotu można wejść z własnym piciem? Czy butelka może być zamrożona?

Kilka lat temu w sprawie wypowiedział się przedstawiciel Straży Ochrony Lotniska we Wrocławiu. Stwierdził, że pasażerowie, którzy próbują w taki sposób przemycić butelkę wody, mogą mieć jednak problem, by wnieść ją na pokład samolotu. Z kolei Michał Lebioda z Departamentu Ochrony w Lotnictwie Cywilnym przyznał, że nie ma obecnie przepisów, które sprecyzowałyby, jak powinno się w takich sytuacjach postępować.

Źródło: TikTok/kazsawyer

Czytaj też: "Kurort znany bardziej w Europie, niż w Polsce". Zauroczył 3 miliony turystów