Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Przełom na lotnisku w Modlinie. Pasażerowie marzą o tym od lat
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 05.05.2023 08:45

Przełom na lotnisku w Modlinie. Pasażerowie marzą o tym od lat

Lotnisko w Modlinie
Fot. Lotnisko w Modlinie

Lotnisko w Modlinie to jeden z najpopularniejszych portów w Polsce. Tylko w 2022 roku skorzystało z niego ponad 3,1 mln podróżnych. W kolejnych latach zainteresowanie może być jeszcze większe dzięki nowej inwestycji.

Lotnisko w Modlinie w najbliższym czasie czekają spore zmiany. Pewne jest, że port przeprowadzi kluczowy remont drogi kołowania, a także wymieni znajdujące się na niej oświetlenie. To jednak nie koniec, ponieważ już za kilka miesięcy może rozpocząć się kolejna wielka inwestycja.

Na lotnisko w Modlinie pociągiem? PKP ruszyło z przetargiem

Pasażerowie, którzy latają z Modlina, od lat muszą mierzyć się z niełatwym sposobem dojazdu na lotnisko. Obecnie mają do wyboru własne auto, autobus lub przejazd pociągiem z przesiadką do autobusu na stacji Modlin. Już za kilka lat może się to jednak zmienić.

Jak informuje Rynek Lotniczy, PKP PLK rozpisało już przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej linii kolejowej do lotniska w Modlinie. W ramach projektu konieczne będzie wybudowanie ok. 5,5 km linii, a także stacji w pobliżu terminala lotniska.

Błyskawiczne tempo budowy kolei na Lotnisko w Modlinie

Plany PKP PLK są dość ambitne. Spółka przewiduje, że do 2025 roku uda się przygotować całą dokumentację i uzyskać pozwolenie na rozpoczęcie budowy. Ta miałaby potrwać 1000 dni, czyli prawie trzy lata. Jeżeli więc uda się dotrzymać wszystkich terminów, pociągiem do Modlina pojedziemy jeszcze w tej dekadzie.

Wybudowanie krótkiego odcinka poprawi nie tylko komfort przejazdu podróżnych z Warszawy do lotniska w Modlinie, ale również połączenie między Lotniskiem Chopina i modlińskim portem. Szacuje się, że przejazd odcinka między oboma portami miałby trwać ok. 45 minut.

Pasażerom na razie pozostają autobusy i pociąg z przesiadką

Zanim jednak pociąg dojedzie pod bramy lotniska w Modlinie, pasażerowie będą musieli korzystać z dotychczasowych metod podróży. Najpewniejszym sposobem jest przejazd pociągiem. Po dotarciu na stację Modlin wystarczy przesiąść się do autobusu, który odjeżdża spod dworca.

Dobrą alternatywą są również autobusy. Z Warszawy na lotnisko dojeżdża m.in. FlixBus. Ci, którzy planują do Modlina pojechać własnym samochodem, powinni uzbroić się w cierpliwość. We wtorek 14 marca rozpoczęła się bowiem przebudowa mostu na Wiśle koło Zakroczymia. Ruch odbywa się tam tylko trzema pasami, co może prowadzić do powstawania korków.