Praga to nie tylko atrakcje z typowych przewodników.

Fot. Pixabay.com/ Jakub Hruška

Praga, Czechy. Stolica naszych sąsiadów jest przepiękna

2 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Bartek Wojnowski

Udostępnij:

Praga - 1 280 508 mieszkańców, 496 km² powierzchni oraz tablice rejestracyjne z wdzięczną literą “A”. Czy stolica Czech to wyłącznie zabytki rodem z przewodników Lonely Planet? Niekoniecznie. Okazuje się, że wielu turystów (w tym Polaków, którzy lubują się m.in. w stołecznych pubach) nie zdaje sobie sprawy z faktów, których próżno szukać na kartach podręczników od historii.

Praga ostro o Zizkov Tower

Czeska Praga to stereotypowo Zamek na Hradczanach, wiecznie przejmowany przez turystów Most Karola oraz Rynek Staromiejski, jednak wiedzieliście, że w stolicy Czech znajduje się również “najbrzydszy budynek” w tej części Europy?

Praga powszechnie krytykuje Wieżę Telewizyjną w dzielnicy Zizkov, którą nie pogardzą turyści z zagranicy. Okazuje się, że najwyższy punkt w stolicy jest solą w oku mieszkańców, a rodowici prażanie zachodzą w głowę, jak szary relikt lat 90. może podobać się urlopowiczom z całego świata.

Czeska Praga “idzie w miasto”

Pomimo niechęci do słynnej wieży, mieszkańcy czeskiej stolicy mają słabość do nocnych klubów. Praga szczyci się największą dyskoteką w Europie Centralnej, czyli Karlovy Lázně. Położony około 50 metrów od Mostu Karola klub znajduje się w XIV-wiecznej kamienicy, którą prażanie zmienili na prawdziwą Mekkę “nocnych jeźdźców” z całego świata. W budynku znajdowały się łaźnie pamiętające jeszcze czasy rzymskie, które teraz funkcjonują jako parkiet.

Obecnie próżno szukać tam obywateli w tunikach (aczkolwiek zależy to od charakteru imprezy), a na porządku dziennym są dionizja w rytmie Drake’a, Britney Spears i czeskiego barda “lat słusznie minionych”, Karela Gotta (który doczekał się nawet swojego muzeum w pobliskich Jevanach).

Źródło: st-christophers.co.uk