Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Turystyka > Pozorna obniżka cen. Ile kosztuje all inclusive w ulubionych kierunkach Polaków?
Łukasz  Miłoszewski
Łukasz Miłoszewski 14.05.2024 14:26

Pozorna obniżka cen. Ile kosztuje all inclusive w ulubionych kierunkach Polaków?

Turcja (zdjęcie poglądowe)
Fot. Sherkeen Alou / shutterstock

Szczyt sezonu wakacyjnego zbliża się wielkimi krokami. Wielu z nas prowadzi obecnie ostatnie narady przed wybraniem miejsca na spędzenie urlopu. To też czas, w którym biura podróży robią wiele, aby przyciągnąć klientów. W ostatnim tygodniu spadły nieco ceny wycieczek do pięciu najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków. To jednak nie oznacza, że jest taniej, niż choćby miesiąc temu. 

Pozorne obniżki

W tekście bazujemy na danych zebranych przez Traveldatę, która sprawdziła, jak zmieniły się ceny wycieczek do Bułgarii, Turcji, Grecji, Egiptu i na Wyspy Kanaryjskie. Średnia cena wakacji w tych kierunkach z wylotem między 5 a 11 sierpnia spadła w zeszłym tygodniu o 53 złote.

Okazuje się, że to niewiele zmienia, bo biura podróży dokonały jedynie korekty podwyżek, które miały miejsce dwa tygodnie temu. Wówczas średnia podwyżka wycieczek w wymienionych kierunkach wyniosła 118 złotych.

Ceny są stabilne

Gdy przeanalizujemy ofertę biur podróży, w ciągu ostatniego miesiąca można dojść do wniosku, że ceny wróciły do punktu wyjścia. Przed wspomnianą podwyżką miała miejsce jeszcze jedna obniżka, wynosząca średnio 58 złotych, więc po miesiącu ceny zatoczyły koło. Tak wynika z danych Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

Spośród najpopularniejszych kierunków wybieranych przez Polaków najwięcej zapłacimy za wakacje w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich. W przypadku tych miejsc, za urlop w pierwszym tygodniu sierpnia zapłacimy ponad 5500 złotych. Najkorzystniej prezentują się oferty do Bułgarii i Egiptu, gdzie wakacje w analogicznym okresie kosztują poniżej 4000 złotych. 

Wakacje tańsze, niż przed rokiem

Eksperci z Traveldata porównali też średnią cenę z zeszłego tygodnia ze średnią ceną sprzed roku. Wynika z tego, że organizatorom wakacji sprzyja mocny złoty, co sprawia, że podróżni z Polski zapłacą w tym roku mniej. Nie są to jednak duże oszczędności, ponieważ średnia tegoroczna była niższa od średniej z poprzedniego sezonu o 45 złotych.

Zdecydowanie największą zniżkę cen wycieczek raport notuje w wypadku wakacji w Kalabrii, o 905 złotych, Teneryfy, o 498 złotych, i Półwyspu Chalcydyckiego - o 431 złotych. Nie wszędzie oczywiście ceny zmalały. Więcej zapłacimy za wyjazdy między innymi na Sardynię i Sycylię oraz do Albanii. 

Które biuro podróży wybrać?

Autorzy raportu porównali również ceny wakacji u poszczególnych organizatorów wypoczynku. Wynika z tego, że ceny wyjazdów na lato najbardziej obniżyły, porównując rok do roku, biura podróży Best Reisen, Sun & Fun i Rainbow. Mowa tutaj o oszczędności rzędu około 200 złotych. U pozostałych biur podróży ceny zmalały o niższą kwotę lub nawet wzrosły.

Źródło: turystyka.rp.pl

Zobacz też: Ulubione uzdrowiska polskich kuracjuszy. Te sanatoria to hit każdego sezonu