Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Porozumienie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i kontrolerów. Na jak długo zostało zawarte?
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 29.04.2022 19:38

Porozumienie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i kontrolerów. Na jak długo zostało zawarte?

samolot
samolot

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej i kontrolerzy ruchu lotniczego w końcu podpisali porozumienie, dzięki któremu turyści nie będą musieli się już obawiać sparaliżowanego ruchu lotniczego w Polsce i bez przeszkód będą mogli korzystać z podróży. Jednak ma ono obowiązywać jedynie do 10 lipca.

28 kwietnia po długotrwałych negocjacjach Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podpisała porozumienie z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Jak informowali związkowcy reprezentujący kontrolerów, udało im się dojść do porozumienia, ale to jeszcze nie koniec.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej i kontrolerzy ruchu lotniczego podpisali porozumienie

Od kilku tygodni trwają negocjacje między kierownictwem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) a przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZ KRL) w sprawach takich jak m.in.: bezpieczeństwo, regulamin pracy czy regulamin wynagradzania. 

Gdyby nie doszło do porozumienia, od 1 maja ruch lotniczy w Polsce mógł zostać bardzo ograniczony.

- W imię dalszej dobrej współpracy, ponieważ Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zobowiązała się do audytu i rozpoczęcia restrukturyzacji. Aby nie paraliżować ruchu lotniczego w Polsce, aby Polacy mogli korzystać z podróży, poszliśmy na daleko idące ustępstwa i udało nam się porozumieć – mówił na podkomisji Andrzej Fenrych, cytowany przez portal rp.pl.

Porozumienie PAŻP — ZZ KRL

Jak podaje portal rp.pl, zgodnie z porozumieniem PAŻP "zobowiązuje się do niezwłocznego rozpoczęcia audytu organizacyjnego i niezbędnych restrukturyzacji", a osoby, którym kończą się umowy w dniu 30 kwietnia br., do 29 kwietnia będą miały podpisane dokumenty wydłużające okresy wypowiedzenia.

Z kolei ZZKRL ma polecać członkom powrót do pracy lub odpowiednio przedłużenie okresu wypowiedzenia do 10 lipca br. W porozumieniu zobowiązuje się także do przedstawienia członkom warunków zatrudnienia w dniu 28 lipca br.

Ustalono także, że 29 kwietnia br. będą podpisane nowe umowy na czas określony do dnia 10 lipca br. Ponadto PAŻP i ZZ KRL zobowiązały się, począwszy od dnia 29 kwietnia br. kontynuować prace nad zgłoszonymi przez ZZKRL dokumentami.

Strony zobowiązują się do nadzorowania przyjętych dotąd wzajemnych ustaleń w zakresie bezpieczeństwa i polityki organizacyjnej i kadrowej – czytamy w treści porozumienia, cytowanej przez portal rp.pl.

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: rp.pl, rmf.fm