Turysci.pl Polska Byliście na Półwyspie Helskim? Niedługo może zniknąć
Fot. wikimedia.commons/ Jg44.89/ CC BY 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.en

Byliście na Półwyspie Helskim? Niedługo może zniknąć

27 października 2020
Autor tekstu: Mateusz Sidorek

Półwysep Helski od wielu lat przyciąga turystów nie tylko z północnej części Polski, ale z całego kraju. Na terenie mierzei znajduje się wiele miejsc, które Polacy odwiedzają w wakacje co roku, by korzystać z piaszczystych plaż i niespotykanego w innych regionach klimatu. W przeszłości był to także obszar strategiczny. Na terenie mierzei kwitnie też różnorodne i bujne życie kulturowe.

Półwysep Helski to miejsce, w którym panuje wyjątkowy mikroklimat. Wystarczy chociaż raz w życiu odwiedzić Jastarnię, Władysławowo lub Hel, aby poczuć unikalną atmosferę tego obszaru. Ten region zamieszkują też Kaszubi, którzy urozmaicają folklor mierzei. Gospodarka na półwyspie opiera się przede wszystkim na turystyce, chociaż ważną rolę odgrywa tu również rybołóstwo. Rybakom, którzy zginęli na morzu, postawiono upamiętniające krzyże.

Półwysep Helski przyciąga tysiące turystów. To wyjątkowe miejsce, ale lepiej spieszyć się z odwiedzinami

Chociaż Półwysep Helski wciąż przyciąga mnóstwo wczasowiczów, to Polacy powinni się spieszyć. Mierzeja została zaliczona do obszarów zagrożenia ekologicznego. Znajduje się także na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. 5 grudnia 2006 roku na terenie półwyspu utworzono również rezerwat przyrody Helskie Wydmy.

Jastarnia, Władysławowo oraz Hel to gminy, które cieszą się szczególną popularnością. To właśnie tam znajdują się również słynne Chałupy, które rozsławił Zbigniew Wodecki, śpiewając znaną piosenkę. Półwysep Helski to jednak nie tylko plaże. Teren mierzei jest także miejscami gęsto zalesiony. Turystów przyciąga także unikalny klimat, ponieważ półwysep znajduje się w obszarze oddziaływania Morza Bałtyckiego. To skutkuje niezbyt upalnym latem i łagodną zimą.

Półwysep Helski był zamieszkiwany już w mezolicie, o czym świadczą znalezione ślady po prymitywnym przemyśle. Już w XVII wieku na mierzei znajdowało się 5 wsi. Turystyka na półwyspie rozpoczęła się natomiast już w 1905 roku i odnotowano jej dynamiczny skok. Polacy skorzystali z rozwoju kolei i zaczęli wyruszać na ten atrakcyjny teren. W 1963 roku Hel otrzymał prawo miejskie, co również przyczyniło się do postępu tego regionu.

Trzeba przyznać, że na Półwyspie Helskim znajdziemy unikalny klimat, którego trudno doświadczyć w innych rejonach Polski. Mieliście kiedyś okazję zwiedzać mierzeję? Dajcie znać w komentarzu na Facebooku pod tym artykułem i podzielcie się swoimi najlepszymi wspomnieniami. W innym z naszych tekstów pisaliśmy również o Kasprowym Wierchu, który każdego roku odwiedza mnóstwo turystów .

Obserwuj nas w
autor
Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy